Ako si vybaviť príspevok pri narodení dieťaťa? V akej sume sa vypláca? Kto si o neho môže požiadať? Za posledné dva roky bolo množstvo zmien.

Čo presne je príspevok pri narodení dieťaťa (tzv. kočíkové)?

Je to jednorazová štátna dávka, ktorú poskytuje štát pri narodení dieťaťa. Prednostne sa vypláca matke, ktorá je žiadateľom o tento príspevok. Otec o tento príspevok môže žiadať iba za výnimočných okolností.


Aká je presná výška kočíkového?

829,86 EUR – na každé dieťa pri prvom až štvrtom pôrode,
151,37 EUR – na každé dieťa narodené z piateho a ďalšieho pôrodu

V prípade ak sa Vám narodia dvojičky alebo trojičky tak sa vyššie uvedené sumy zvyšujú na každé dieťa o 75,69 EUR.


Ako si požiadať o tento príspevok- je to vôbec nutné?

Do 31.3.2022 bolo potrebné osobitné podanie žiadosti (tlačiva) a súčasne aj priloženie potvrdenie od pediatra a gynekológa. Od 1.4.2022 však už toto nie je potrebné.

Prečítajte si aktualizovanú verziu článku KLIK SEM.

Nasleduje pôvodná verzia článku (momentálne neaktuálne):V prvom rade je potrebné podať žiadosť na ÚPSVAR. Tlačivo tejto žiadosti dostanete na rodnej matrike pri preberaní rodného listu dieťaťa, ale je k dispozícii i na webstránke úradu práce link prikladám TU.

Žiadosť vypíšete a priložíte tieto doklady:

  1. rodný list dieťaťa – fotokópia a originál na porovnanie (možno vďaka zákona proti byrokracii ho už potrebovať nebudete, odporúčam zobrať radšej so sebou)
  2. občiansky preukaz matky ako žiadateľky
  3. vyhlásenie o bydlisku – je súčasťou žiadosti o príspevok, buď ho máte priamo pri žiadosti alebo si ho stiahnite TU.
  4. PODPISY a POTVRDENIA od lekárov

a. podpis pediatra o dožitých dňoch plus potvrdenie, že s Vami ako zákonným zástupcom dieťaťa uzatvoril dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti o dieťatko, plus je treba predložiť aj dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti o dieťa,

b. podpis Vášho gynekológa, že ste od 4. mesiaca tehotenstva navštevovali pravidelne poradne. Je súčasťou tlačiva žiadosti o kočíkové.


Moji praktickí esprievodcovia pre rodičov s rôznymi životnými situáciami. Všetko zhrnuté na jednom mieste, napríklad:

#TIP: Táto povinnosť voči SOCPOIST sa /zmenila, klik sem na článok


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

5 komentárov on Ako si vybaviť príspevok pri narodení dieťaťa (kočíkové) v r. 2024. Podpisy ktorých lekárov k tomu už NEpotrebujete?

Comments are closed.