Vláda dnes na svojom rokovaní schválila jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa. Kto ho dostane a kedy ho uvidia rodičia na účte?

Vláda dnes na svojom rokovaní schválila nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 102/2020 Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo
výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších
predpisov (ďalej len „Nariadenie“)
.

Na jeho základe bude vyplatený jednorazovo zvýšený prídavok na dieťa.


Prídavok na dieťa

Poberatelia prídavku na dieťa dostanú v súvislosti so sľúbenou finančnou pomocou vlády SR vyplatený JEDNORAZOVO zvýšený prídavok na dieťa.

Suma prídavku na dieťa (25,88 eur mesačne) sa zvýši o 74,12 eur. Takže jednorazovo bude vyplatený prídavok vo výške 100 eur.


Kedy?

Ide o jednorazové zvýšenie prídavku za mesiac máj. Keďže sa vypláca prídavok na dieťa mesačne pozadu, rodičia uvidia tieto peniaze na účte cca v polovici júna.


Je tam obmedzenie vekom ako naposledy?

Bez obmedzenia veku (poslednýkrát to bolo na deti do 18 rokov), teraz bude na každé dieťa, na ktoré sa vypláca prídavok na dieťa, vyplatených 100 EUR.

#TIP PRE VÁS: Prečítajte si o príspevku na začiatku školského roka pre prváčikov.


#TIP: Prečítajte si článok: Časté otázky rodičov ohľadom rodičovského príspevku


Ak sa dieťa narodí v máji?

Ak sa Vám dieťa narodí v máji, tak dostanete za máj prídavok na dieťa vyplatený vo výške 100 eur. Aj keby ste si o prídavok na dieťa žiadali až na konci júna alebo v júli. Doplatia spätne k narodeniu dieťaťa, pričom májový bude vo výške 100 eur.

Ak sa dieťa narodí až v júni: tak máte nárok poberať prídavok na dieťa od narodenia dieťaťa, preto sa Vás jednorazovo zvýšený prídavok na dieťa netýka.

#TIP: Prečítajte si aj článok o dotáciach na stravu (obedy zadarmo) v súvislosti s daňovým bonusom na dieťa, klik semAk poberám rodičovský príspevok

Ak poberáte rodičovský príspevok a súčasne aj prídavok na dieťa, tak dostanete AJ AJ.

RP 383,80 eur + 100 eur prídavok na dieťa…..483,80 eur za mesiac máj, vyplatené v júni


AK poberám materské

Ak máte jedno dieťa, dostávate materské, tak popritom dostávate pravedpodobne aj prídavok na dieťa. Dostanete za máj aj materské, aj 100 eur prídavok na dieťa. Materské vypláca Sociálna poisťovňa, prídavok na dieťa príde z úradu práce.


Ak máte dve deti

Ak máte dve deti, napríklad 4ročné a 7 ročné…dostanete za máj vyplatených 2×100 eur….t.j. 200 eur na prídavkoch na dieťa.


Je potrebné si podať žiadosť o zvýšený prídavok?

Prídavok na dieťa nabehne na účet automaticky vo zvýšenej sume, netreba o neho osobitne žiadať.


#TIP PRE VÁS: Ako sa vybavuje príspevok na súkromnú škôlku/opatrovateľku?

#TIP: Pozrite si môj článok: Veľký prehľad zmien pre rodičov od 1.1.2022.


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV