Aká bude výška maximálneho materského v roku 2020?  Existuje minimálne materské?

Aká je výška materského?

 

Aká je v súčasnosti výška materského?

Výška materského je v súčastnosti 75 percent denného vymieriavacieho základu alebo pravdepodobného vymieriavacieho základu.

Aká bude výška maximálneho materského v  r. 2020?

Od 1.1.2020 je maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa vypočíta materské vo výške 66,6083 EUR. Takže maximálne denné  materské bude vo výške 49,95622500 EUR.

To znamená, že maximálne materské   vo výške 1498,70 EUR pri 30dňovom dni a 1548,70 EUR pri 31dňovom dni.

Ide o materské, na ktoré vznikne nárok v r. 2020. Ak Vám vznikne nárok v r. 2019, neprepočítava sa na základe nového roka.

Z akého hrubého príjmu (vymeriavacieho základu) získate maximálne materské?

Maximálny vymeriavací základ pre nemocenskú dávku a teda aj materské, na ktoré vznikne nárok v roku 2020 je vo výške 2026 eur.  Zjednodušene povedané maximálne materské získate z hrubého mesačného príjmu 2026 eur.

Tu je však potrebné si poriadne vopred určiť rozhodujúceho obdobie, z ktorého sa určí denný vymeriavací základ (a z neho 75 percent je výška materského na deň).

Množstvo príkladov pre materskú zamestnankyne, SZČO, dobrovoľne poistenej, dohodárky, ich kombinácie nájdete u mňa TU:

MOja materská tehotná
Pre viac info KLIK SEM.

Ušetrite si čas – neprídite o peniaze – poznajte svoje nároky a postup. Pripravila som tieto praktické ebooky na rôzne životné situácie rodičov.

Pre viac info KLIK SEM.
Pre viac info KLIK SEM.

Aká je výška minimálneho materského a čo robiť, ak nemáte ani minimálne materské?

Výška minimálneho materského v podstate NIE JE určená. Takže pokojne sa môže stať, že Vám môže prísť rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne, že výška Vášho materského je 3 eurá na deň (90 eur mesačne.)

Ak však Vaše materské nedosahuje ani sumu rodičovského príspevku 370 eur (keďže ste poberali materské) bude Vám úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste Vášho bydliska „doplácať rozdiel“ medzi výškou Vašej materskej a sumou rodičovského príspevku, a to od narodenia dieťaťa formou rodičovského príspevku.

Budete mať v podstate od narodenia dieťaťa nárok na rodičovský príspevok vo výške rozdielu medzi Vašou materskou a riadnym rodičovským príspevkom. Treba samozrejme úrad práce kontaktovať, predložiť rozhodnutie zo priznaní materského zo Sociálnej poisťovne, z ktorého je zrejmé, že Vaše materské nedosahuje ani sumu rodičovského príspevku.


#TIP PRE VÁS: Od 1.1.2020 sa menila výška rodičovského príspevku. Prečítajte si môj článok o tejto zmene. KLIK SEM.


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA.SK). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

1 Comment on Maximálne materské v r. 2020 a minimálne materské v r. 2020

Comments are closed.