Aká bude výška maximálneho materského v roku 2021? Koľko musíte zarábať, aby ste mal nárok na maximálne materské? Existuje aj minimálne materské, ktoré musíte dostávať, ak splníte podmienky nároku na materské?

Aká je výška materského?

 

Aká je v súčasnosti výška materského?

Výška materského je v súčastnosti 75 percent denného vymieriavacieho základu alebo pravdepodobného vymieriavacieho základu.

Aká je výška maximálneho materského v  r. 2021?

Od 1.1.2021 je maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa vypočíta materské vo výške 71,8028 EUR. 

Maximálne materské v roku 2021 pri 30-dňovom mesiaci bude vo výške
1615,60 EUR a pri 31-dňovom mesiaci vo výške 1669,50 EUR.

Ide o materské, na ktoré vznikne nárok v r. 2021. Ak Vám vznikne nárok v r. 2020, neprepočítava sa na základe nového roka.

Z akého hrubého príjmu (vymeriavacieho základu) získate maximálne materské?

Maximálny vymeriavací základ pre nemocenskú dávku a teda aj materské, na ktoré vznikne nárok v roku 2021 je vo výške 2184 eur.  Zjednodušene povedané maximálne materské získate z hrubého mesačného príjmu 2184 eur.

Tu je však potrebné si poriadne vopred určiť rozhodujúceho obdobie, z ktorého sa určí denný vymeriavací základ (a z neho 75 percent je výška materského na deň).

Množstvo príkladov pre materskú zamestnankyne, SZČO, dobrovoľne poistenej, dohodárky, ich kombinácie nájdete u mňa TU:

Pre viac info KLIK SEM.

Ušetrite si čas – neprídite o peniaze – poznajte svoje nároky a postup. Pripravila som tieto praktické ebooky na rôzne životné situácie rodičov.

Pre viac info KLIK SEM.
Pre viac info KLIK SEM.

Aká je výška minimálneho materského a čo robiť, ak nemáte ani minimálne materské?

Výška minimálneho materského v podstate NIE JE určená. Takže pokojne sa môže stať, že Vám môže prísť rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne, že výška Vášho materského je 3 eurá na deň (90 eur mesačne.)

Ak však Vaše materské nedosahuje ani sumu rodičovského príspevku 378,10 eur (keďže ste poberali materské) bude Vám úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste Vášho bydliska „doplácať rozdiel“ medzi výškou Vašej materskej a sumou rodičovského príspevku, a to od narodenia dieťaťa formou rodičovského príspevku.

Budete mať v podstate od narodenia dieťaťa nárok na rodičovský príspevok vo výške rozdielu medzi Vašou materskou a riadnym rodičovským príspevkom. Treba samozrejme úrad práce kontaktovať, predložiť rozhodnutie zo priznaní materského zo Sociálnej poisťovne, z ktorého je zrejmé, že Vaše materské nedosahuje ani sumu rodičovského príspevku.


#TIP PRE VÁS: Od 1.1.2020 sa menila výška rodičovského príspevku. Prečítajte si môj článok o tejto zmene. KLIK SEM.


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA.SK). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

1 Comment on Maximálne materské v r. 2021 a minimálne materské v r. 2021

Comments are closed.