Kam je potrebné ohlásiť prechod z materskej dovolenky na rodičovskú dovolenku? Ako sa prechádza z poberania materského na poberanie rodičovského prispevku? Čo kde nahlásiť a dokedy?

Pri prechode z materského na rodičovský príspevok sú potrebné potvrdenia a tlačivá

Ak máte zamestnávateľa

Ak ste zamestnaná, je potrebné oznámiť zamestnávateľovi, že prechádzate z materskej dovolenky na rodičovskú dovolenku. Mali by ste tak urobiť minimálne jeden mesiac pred skončením materskej dovolenky. Ak neviete, kedy Vám presne končí, môžete si ukončenie vypočítať sama podľa kalendára, pomôžu Vám na personálnom oddelení, prípadne niekedy sa kryje materská dovolenka s poberaním materského zo Sociálnej poisťovne, tak Vám vedia poradiť i tam.

Zamestnávateľa PÍSOMNE požiadajte o POSKYTNUTIE rodičovskej dovolenky.  Uveďte, že plánujete nastúpiť po skončení materskej dovolenky na rodičovskú dovolenku.

Prečítajte si článok: Dovolenka medzi materskou a rodičovskou dovolenkou

Oznámte zamestnávateľovi, že prechádzate na rodičovskú dovolenku
Oznámte zamestnávateľovi, že prechádzate na rodičovskú dovolenku

Ak ste brali materské a budete prechádzať na rodičovský príspevok

V prvom rade upozorním. ⇒ Materské vypláca Sociálna poisťovňa, rodičovský príspevok vypláca úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

⇒  Rodičovský príspevok sa nevypláca automaticky po skončení materskej. Musíte si o neho požiadať cez tlačivo, ak ho chcete poberať.

Aktualizácia: Vzhľadom na snahu o zníženie administratívnej záťaže by na úrade práce od Vás už nemali požadovať potvrdenie o poberaní materského zo Sociálnej poisťovne. Mali by si ho vyžiadať sami. Samozrejme, ak potvrdenie máte, celý proces „vybavovania“ rodičovského príspevku urýchlite.


Moji praktickí esprievodcovia pre rodičov – rôzne situácie – informácie na jednom mieste


⇒ Je potrebné si vypísať tlačivo Žiadosti o rodičovský  príspevok. Tlačivo Vám dajú na úrade práce, ale nájdete ho i na webstránke na tomto linku.

K žiadosti sa prikladá

 • rodný list dieťaťa (fotokópia a originál pre porovnanie – možno to už od Vás nebudú žiadať vzhľadom na prijatie zákona proti byrokracii),
 • občiansky preukaz žiadateľa o rodičovský príspevok.

Rodičovský príspevok Vám bude prichádzať na účet (okolo 12.-15.dňa v kalendárnom mesiaci) alebo k výplate na pošte (okolo 20.dňa v kalendárnom mesiaci). Vypláca sa vždy spätne, takže napríklad rodičovský príspevok za apríl dostanete v polovici mája.


Ak ste živnostníčka

Ak ste pred poberaním materského boli povinne poistená SZČO (platili ste poistné do Socpoist) tak počas poberania materského nemusíte platiť poistné.

Avšak iná situácia je vtedy, keď budete prechádzať z poberania materského na rodičovský príspevok. V tomto prípade sa budete musieť rozhodnúť ako ďalej. Či budete podnikať ďalej, čo znamená platiť ďalej dovody, alebo či živnosť pozastavíte alebo v Sociálnej poisťovni predložíte špeciálne tlačivá, ktoré Vás od odvodov odbremenia.

Viac info si viete načítať ak máte môjho esprievodcu Budeme mať bábätko, klik sem.


Dôchodkové poistenie – Sociálna poisťovňa

Záleží od Vášho statusu, či ste zamestnanec alebo nie. Nezabudnite však na dôchodkové poistenie, v určitých prípadoch ste prihlásená na dôchodkové poistenie ako poistenec štátu automaticky, v určitých nie.

Článok o tom, kedy je potrebné sa prihlasovať osobitne a kedy Vás prihlásia automaticky nájdete na tomto linku.


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

7 komentárov on Ako sa prechádza z materskej na rodičovskú (rodičovský príspevok?) 2023

 1. Dobrý deň,
  Chcela by som sa informovať ohľadom materskej a rodičovskom príspevku. Som zamestnaná od 26.8.2021 na koľko mám dobré zamestnanie a dobrý príjem a umožnili mi pracovať ako home office tak som prijala tú možnosť. Bola som informovaná cez učtovníčku v danej firme v ktorej pracujem, že možem žiadať až 6 mesiacov spätne materskú dávku. Asi približne v 5 mesiaci som bola na sociálnej poistovni kde som bola informovaná, že nemám nárok na materskú dávku na koľko som mala dostačujúci príjem (1475eur v čistom).Preto sa na Vás obraciam aby ste mi poskytla informácie týkajúce sa danej veci, preto že som dostala informáciu, že finančné prostriedky z materskej patria dieťaťu. A zároveň sa chcem informovať ohľadom rodičovskeho príspevku ako mám ďalej postupovať na základe toho, že som ešte neodovzdala žiadosť o materskú dovolenku a stále pracujem v tej istej firme.
  Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

 2. Dobrý deň, k uvedenému je spracovaná celá jedna kapitola v mojom ebooku Budeme mať bábätko.

 3. Dobrý deň,

  obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zvažujem možnosť čerpania riadnej dovolenky po materskej dovolenke pred rodičovskou. Existuje pre mna nejaké riziko, povedzme strata zamestnania, resp. výpoveď, v prípade, že by som sa rozhodla pred rodičovskou dovolenkou čerpať riadnu dovolenku? Je možné, aby ma zamestnávateľ počas riadnej dovolenky prepustil? Tiež by som sa chcela opýtať, či správne chápem, že riadnu dovolenku by som v takomto prípade nahlasovala len na pracovné dni, teda víkendy a sviatky sa nezapočítavajú (ako aj bežne čerpanie dovolenky) a či by sa mi do mzdy započítal aj sviatok.

  Ďakujem za odpoveď!

 4. Môžete prejsť plynulo na rodičovský príspevok. Štát za Vás bude platiť zdravotné poistenie. Prípadne môžete ísť na úrad práce a požiadať o dávku v nezamestnanosti, ak ste boli zamestnaná dostatočne dlho. Na túto tému mám spracovaný ebook Po materskej na úrade práce (www.pravneprerodica.sk/ebooky), kde nájdete podrobnejšie info.

 5. Dobrý deň,

  Chcela by som sa opýtať. Končí mi materská, ale v priebehu materskej má vyhodili z roboty (končila mi zmluva). Čo ďalej? Mám sa na úrad nahlásiť alebo ako?

  Ďakujem za odpoveď

Comments are closed.