Niektoré mamičky nadtým premýšľajú už keď na materskú nastupujú, iné až ku koncu. A niektoré sa spamätajú, keď už je neskoro a zmeškajú povinné oznámenie voči zamestnávateľovi. Ako postupovať po skončení materskej?

Pozor na lehoty

Poviem Vám rovno príklad z praxe. Petra bola na materskej. Popri bábätku nemala čas premýšľať nad administratívnymi záležitosťami. Potom si uvedomila, že asi jej už bude končí materská a bolo by potrebné požiadať si o rodičovský príspevok, aby nezostala bez peňazí. Ale to už jej volal zamestnávateľ a nie príliš milým tónom jej oznámil, že si zabudla splniť oznamovaciu povinnosť.

Pripravila som pre Vás tento článok so základnými informáciami.

Úvodom musím upozorniť, že nie každá mamička samozrejme poberá materské, niektoré poberajú od narodenia dieťaťa rodičovský príspevok. Súčasne, nie každá mamička je na materskej a rodičovskej dovolenke, lebo toto sú termíny, ktoré sa vzťahujú iba na zamestnanú mamičku.


Moji praktickí esprievodcovia pre rôzne životné situácie rodičov, napríklad:


Ako postupovať voči zamestnávateľovi, ak Vám končí materská?

Minimálne mesiac vopred písomne požiadajte zamestnávateľa o poskytnutie rodičovskej dovolenky.

Nemusíte nastupovať na rodičovskú dovolenku po materskej dovolenke. Nie je to Vaša povinnosť a môžete sa vrátiť späť do zamestnania, ak sa tak rozhodnete.

#TIP: Prečítajte si článok o tom, ako sa prechádza z materskej dovolenky na rodičovskú dovolenku a na ktoré povinnosti nezabudnúť, klik sem.Ako zistím, kedy mi končí materské (materská dovolenka)?

  1. zoberiete si kalendár a počítate
  2. opýtate sa na personálnom (mzdovom) oddelení v zamestnaní
  3. opýtate sa priamo v Sociálnej poisťovni, či už prostredníctvom kontaktného formulára, osobne alebo telefonicky
  4. pozriete si to sama…AKO?

Sociálna poisťovňa má na svojej webstránke skvelú vec, tzv. Lehotník na výplatu materského.

  1. Pozrite si v tabuľke najprv Váš termín pôrodu určený lekárom.
  2. Stĺpec vľavo od termínu pôrodu (prvý v poradí) je termín, kedy môžete nastúpiť na materskú dovolenku
    požiadať o materské Sociálnu poisťovňu).
  3. Pravý stĺpec sa vzťahuje na tzv. iného poistenca, čo je napríklad otec dieťaťa. Ten samozrejme nemá termín pôrodu, ale nárok na materské mu vzniká dňom, kedy si žiada o amterské.

Na materskú (materské) sa nastupuje spravidla šesť týždňov pred určeným termínom pôrodu, ale najskôr osem týždňov pred termínom pôrodu. Takže sa pohybujete v tomto časovom rozmedzí.


Sociálna poisťovňa má na svojej webstránke skvelú vec, tzv. Lehotník na výplatu materského.


#TIP: Je možné pracovať popri rodičovskom príspevku klik na článok


Sledujte Právne pre rodiča aj na facebooku: fanpage JUDR. Mária Dvončová – Právne pre rodiča a instagrame @pravne_pre_rodica.


1 Comment on Kedy mi končí materské?

Comments are closed.