Je možné pracovať alebo zarábať, keď poberáte rodičovský príspevok alebo ste na rodičovskej dovolenke?

Práca alebo podnikanie popri rodičovskom príspevku

Zachytila som častokrát otázku, či si môžete popri poberaní rodičovského príspevku (220,70 eur mesačne, od 1.1.2020 vo výške 270/370 eur) niečo privyrobiť. Áno, môžete. Ak poberáte rodičovský príspevok tak nie je žiadne obmedzenie príjmu, teda, že by vám ho odňali, ak začnete zarábať.

Ak teda poberáte rodičovský príspevok, môžete:

a. si založiť živnosť, s.r.o.čku…

b. uzatvoriť pracovný pomer u zamestnávateľa, zamestnať sa niekde na dohodu

Rodičovský príspevok budete poberať i naďalej, nevezmú vám ho len preto, že ste si začali privyrábať.

Nezabudnite si zistiť ako je to s odvodmi, ak si privyrábate popri rodičovskom príspevku

Ak plánujete ďalšie dieťa, pozor na vplyv na materské

Nedá mi však neupozorniť na jednu chybu maminiek. Ak ste na rodičovskej dovolenke a chcete si niečo privyrobiť tak, že chcete pracovať u svojho pôvodného zamestnávateľa, odporúčam nesiahať na pôvodnú pracovnú zmluvu. To znamená, neuzatvárajte k nej dodatok o skrátení pracovného úväzku. Ak by ste totiž v blizkej dobe išli opäť na materskú (jedno dieťa za druhým, reťazový pôrod), mohlo by sa vám stať, že ďalšia materská sa Vám vypočíta z toho skráteného úväzku.


[wp1s id=“3107″]


Radšej uzatvorte u svojho pôvodného zamestnávateľa novú pracovnú zmluvu. Pozor, tu však platí obmedzenie, že musí ísť o prácu iného druhu. U jedného a toho istého zamestnávateľa nesmiete mať uzatvorených viac pracovných pomerov na tú istú prácu. Ďalšou možnosťou (ak chcete zostať u pôvodného zamestnávateľa) je uzatvorenie dohody o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti), ale pozor na časové obmedzenia, ktoré dohody majú. Súčasne dohody mimo pracovného pomeru by mali byť uzatvárané výnimočne.


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA.SK). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

2 komentáre on Je možné pracovať popri rodičovskom príspevku, na rodičovskej dovolenke?

  1. DObrý deň, áno môžete aj pracovať aj čerpať dovolenku a popritom poberať rodičovský príspevok.

  2. Dobrý deň,mám otazku: Som na rodičovskom príspevku,do práce potrebujem nastúpiť tri mesiace pred jeho ukončením,móžem poberať aj rodičovský ešte tie tri mesiace a byť aj zamestnaná ? Budem pokračovať v pracovnom pomere ako pred nástupom na materskú a zároveň mi chcú dať čerpať aj dovolenku. Za odpoveď vopred ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *