Je možné pracovať alebo zarábať, keď poberáte rodičovský príspevok alebo ste na rodičovskej dovolenke?

Práca alebo podnikanie popri rodičovskom príspevku

Zachytila som častokrát otázku, či si môžete popri poberaní rodičovského príspevku privyrobiť. Ten sa v súčasnosti vypláca vo výške 345,20 alebo 473,30 eur (sumy od 1.8.2023), podľa toho či ste pred vznikom nároku na rodičovský príspevok poberali materské.

Áno, môžete. Ak poberáte rodičovský príspevok tak nie je žiadne obmedzenie príjmu, teda, že by vám ho odňali, ak začnete zarábať.

Ak teda poberáte rodičovský príspevok, môžete:

a. si založiť živnosť, s.r.o.čku…

b. uzatvoriť pracovný pomer u zamestnávateľa, zamestnať sa niekde na dohodu

Rodičovský príspevok budete poberať i naďalej, nevezmú vám ho len preto, že ste si začali privyrábať.


#TIP. Prémiový článok: Musí mi zamestnávateľ držať miesto počas (PO) rodičovskej dovolenke?klik sem

Obmedzenia Zákonníka práce

Ak Vám však stále trvá pracovný pomer, teda ten pôvodný, z ktorého ste na materskej alebo rodičovskej dovolenke, pozor na niektoré ustanovenia Zákonníka práce.

Za určitých podmienok budete na výkon zárobkovej činnosti potrebovať súhlas Vášho zamestnávateľa.

Viac informácii nájdete napríklad aj v mojom esprievodcovi nižšie.


Môj praktický esprievodca plný informácií (odvody, povinnosti, obmedzenia, následky)


Pozor na vplyv na budúcu materskú alebo dávku v nezamestnanosti

Na tomto mieste chcem upozorniť mamičky. Ak Vás zamestnávateľ, u ktorého ste pôvodne na rodičovskej dovolenke, osloví s tým, aby ste sa vrátili na skrátený úväzok do práce, aj keď len na home office, je potrebné si dať pozor.

Tento krok môže mať vplyv na budúcu materskú, ak by ste ešte plánovali ešte jedno dieťatko.

Princíp minimálne rovnakej materskej napríklad platí v prípade, ak idete z materskej na rodičovskú dovolenku a späť na materskú. Bez „medziobdobia“ vo forme skráteného úväzku v pôvodnom zamestnaní.

Súčasne, ak plánujete, že sa do práce po rodičovskej dovolenke už nevrátite, je potrebné si uzrejmiť, za akých okolností, Vaša zárobková činnosť počas rodičovskej bude alebo nebude mať vplyv na určenie výšky dávky v nezamestnanosti.

Nedávno som takto musela vysvetľovať dvom mamičkám, ktorým prišlo rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne. Jedna dostala tri eurá materskú na deň a druhá pár eur denne ako dávku v nezamestnanosti.

Jednoducho, zisťujte si VOPRED.

Obe situácie nájdete bližšie popísané v mojich esprievodcoch (Dve deti po sebe, Končí mi rodičovská dovolenka alebo Zarábam popri materskej/RD).

#TIP: Článok o „následkoch“ skráteného úväzku nájdete tu
SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

4 komentáre on Je možné pracovať popri rodičovskom príspevku, na rodičovskej dovolenke? r.2024

  1. DObrý deň, áno môžete aj pracovať aj čerpať dovolenku a popritom poberať rodičovský príspevok.

  2. Dobrý deň,mám otazku: Som na rodičovskom príspevku,do práce potrebujem nastúpiť tri mesiace pred jeho ukončením,móžem poberať aj rodičovský ešte tie tri mesiace a byť aj zamestnaná ? Budem pokračovať v pracovnom pomere ako pred nástupom na materskú a zároveň mi chcú dať čerpať aj dovolenku. Za odpoveď vopred ďakujem

Comments are closed.