Ak sa po rodičovskej dovolenke vraciate na skrátený úväzok späť do práce alebo jednoducho si nájdete nové zamestnanie na skrátený úväzok, vyvstane otázka. Čo to pre mňa znamená? Čo všetko to ovplyvní? Zhrnula som Vám to do tohto prémiového článku.

Tento článok je súčasťou prémiového obsahu. Prístup k celému článku získate objednaním Právne pre rodiča Prémium (9 eur/mes.) K dispozícii je ukážka článku.

Niektoré mamičky po ukončení RD, resp. ešte vopred, sa dohodnú so svojim zamestnávateľom, že sa nevrátia späť do práce na plný úväzok ako mali pred materskou. Ale dohodnú sa na skrátenom úväzku. Aby stíhali vyzdvihnúť deti zo škôlky.

Iné mamičky, ktoré po skončení rodičovského príspevku nemajú zamestnanie, sa pokúšajú nájsť si rovno iba skrátený úväzok, aby stíhali rodinu aj prácu. Štastné tie, ktorým sa to podarí.


Ak ste na čiastočnom/skrátenom úväzku. Na aké ďalšie okolnosti to má vplyv?

#TIP: Úprava pracovného času, musí zamestnávateľ súhlasiť?
Pozor aj na výšku dávok od štátu do budúcnaDávka v nezamestnanosti


Budúca materská

Ak by ste išli ešte do budúcna na materskú, tak opätovne platí, že sa Vám materská za určitých okolností bude vypočítavať z príjmu v tomto zamestnaní na skrátený úväzok. Tu je veľmi veľa alternatív, pri materskej ale môže sa to stať.


Môže ma zamestnávateľ nútiť k polovičnému úväzku?