Nárok na dovolenku za obdobie materskej

Mnohé mamičky – zamestnankyne sú prekvapené, keď ich zamestnávateľ (mzdárka, personálne oddelenie) oslovia ku koncu materskej dovolenky s tým, či si chcú čerpať dovolenku. Sú prekvapené tým, že majú nárok na dovolenku za obdobie materskej dovolenky, teda keď boli doma s bábätkom.

Obdobie materskej dovolenky sa totiž podľa Zákonníka práce považuje na účely nároku na dovolenku za výkon práce, a preto Vám „nabieha“ dovolenka, akokeby ste pracovali.

#TIP: Prečítajte si článok o tom, ako zistíte,kedy Vám končí materská dovolenka, resp. materské na tomto linku.


Dovolenka medzi materskou a  rodičovskou dovolenkou a preplatenie

Povedzme si pár základných pravidiel:

  1. po ukončení materskej dovolenky nemusíte automaticky nastúpiť na rodičovskú dovolenku, je to Vaša voľba. Je potrebné zamestnávateľa vopred informovať.
  2. po ukončení materskej dovolenky si môžete vyčerpať celú dovolenku, ktorá Vám medzičasom nabehla ale aj iba časť Vášho nároku
  3. nejde o preplatenie dovolenky, ako to býva často nazývané. Nevyčerpaná dovolenka sa prepláca pri skončení pracovného pomeru. V tomto prípade ukončíte materskú dovolenku, čerpáte riadnu dovolenku (určitý počet dní) a potom nastupujete  podľa svojho rozhodnutia na rodičovskú dovolenku.
  4. dovolenku si čerpať nemusíte, je to Vaša voľba. Ak by sme išli však do úplných dôsledkov, zamestnávateľ Vám môže nariadiť čerpanie dovolenky, ak neoznámite plynulý prechod z materskej na rodičovskú dovolenku.

Moji praktickí esprievodcovia pre rodičov, rôzne životné situácie, napríklad

Dovolenka Vám neprepadne

Ak sa rozhodnete nevyčerpať dovolenku medzi materskou a rodičovskou dovolenkou, prípadne ju nevyčerpáte celú, neprepadá Vám. Môžete si ju vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky.

Mamičky, ktoré majú viac detí po sebe, tzv. reťazový pôrod a idú z MD na RD, späť na MD a RD, sú po ukončení druhej RD často prekvapené, že majú aj 50 dní dovolenky. Počet dní dovolenky závisí od viacerých faktorov, napr. či ste už mali 33 rokov, či je dovolenka upravená i v kolektívnej zmluve atď.


Čerpať dovolenku alebo nie medzi MD a RD?

  • Nevyčerpaná dovolenka sa Vám môže hodiť po skončení rodičovskej dovolenky, kedy by ste mali vrátiť do práce, ale ešte nemáte dieťa v škôlke. Pomôže Vám preklenúť časť obdobia, kým nastúpi do škôlky.
  • Nevyčerpaná dovolenka Vám môže pomôcť i pri optimalizácii dávky v nezamestnanosti po rodičovskej dovolenke a pri skončení pracovného pomeru.
  • Môže ovplyvniť napríklad i výšku materského v prípade reťazového pôrodu atď.

#TIP: Pozrite si praktické články v kategórii Rodič v práci (prémiový obsah)


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

2 komentáre on Dovolenka medzi materskou a rodičovskou dovolenkou

Comments are closed.