Za tie roky fungovania projektu Právne pre rodiča sa určité otázky zo strany rodičov opakujú. V tomto článku nájdete ich znenie ako i to, kde nájsť u mňa odpovede na ne.


Dieťa má tri roky v apríli, končí mi RD. Ako vykryť obdobie do nástupu do škôlky?

Odporúčam prečítať si tento článok KLIK SEM. Je súčasťou esprievodcu Končí mi rodičovská dovolenka. KLIK SEM pre objednanie.


Čakám (plánujeme) prvé dieťa. Akú budem mať materskú a dá sa nejakým spôsobom navýšiť?

Ak sa pýtate, čo si máte skontrolovať, či budete mať nárok na materské. Z čoho sa Vám vypočíta? Aké sú spôsoby pre zvýšenie materskej, odporúčam preštudovať si esprievodcu Materská 2024, klik sem.


Otec na materskej – môže pracovať, podnikať?

Do roku 2018 bežne otcovia na materskej mali popri jej poberaní uzatvorené ďašie pracovné pomery, dohody. Prípadne podnikali. Avšak Sociálna poisťovňa v tomto roku zaslala mnohým týmto otcom rozhodnutie o odňatí materskej, čo vyústilo u niektorých i do súdnych sporov. Odvtedy sa mnohí otcovia, ktorí poberajú materské pýtajú ČI – A za akých podmienok môžu byť zárobkovo činní popri poberaní materskej.

Túto otázku nájdete podrobnejšie rozpracovanú v esprievodcovi OTEC A MATERSKÁ 2024, KLIK SEM pre viac info.


Chceli by sme ďalšie dieťa, prípadne ho už čakáme. Aká bude materská? Ktoré peniaze môžeme dostávať súčasne a ktoré nie?

Túto otázku nájdete podrobnejšie rozpracovanú v esprievodcovi ĎALŠIE DIEŤA 2024, KLIK SEM pre viac info. Prípadne pozrite rovnomenný webinár, kto preferuje video.


Čo všetko treba zariadiť pred a po pôrode

Zákony a postupy úradov sa neustále menia. ČO platilo pred dvomi rokmi, teraz už nie. A mnoho procesov sa zjednodušilo a Vy už nemusíte behať po úradoch. V mojom esprievodcovi Budeme mať bábätko 2024 nájdete komplexne spracované z praxe čo vybaviť pred a po narodení dieťaťa.


Mám si čerpať dovolenku medzi MD a RD? Dá sa to popri rodičovskom príspevku?

V mojom esprievodcovi Budeme mať bábätko 2024 nájdete aj upozornenie aj rozhodnutia, ktoré urobíte, keď má dieťa 8 mesiacov, ktoré ovplyvnia Vašu budúcu situáciu.


Pracovný pomer mi skončil pred materskou alebo počas materskej

Musím sa potom hlásiť na úrade práce? Budem dostávať materskú? A čo do budúcna, keby som otehotnela. A čo s podporou v nezamestnanosti, aby mi neprepadla.

Táto situácia je spracovaná v Právne pre rodiča PRÉMIUM, klik sem. alebo aj klik sem.


Pracovný pomer mi skončil pred MD/počas MD alebo pracovný pomer mi skončil počas RD

AK uvažujete ako by to bolo s ďalšou materskou alebo už čakáte druhé dieťa, túto situáciu nájdete spracovanú v esprievodcovi Ďalšie dieťa 2024.


PNka po materskej

Po skončení materskej ste ostali na PNKE. A premýšľate AKO NA TO (postup) plus aj to či to niečo ovplyvní do budúcna.

Túto situáciu nájdete spracovanú v Právne pre rodiča PRÉMIUM, klik sem. alebo aj v esprievodcovi Ďalšie dieťa 2024, klik sem.


PNka pred materskou- ovplyvní mi materskú? Kedy áno – kedy nie

Túto situáciu nájdete spracovanú v esprievodcovi Budeme mať bábätko 2024, klik sem.


PNKa počas rodičovskej dovolenky

Máte zdravotné problémy a pýtate sa, či môžete počas RD byť PN. Túto situáciu nájdete spracovanú v esprievodcovi Ďalšie dieťa, klik sem.


Živnostníčky, resp. SZČO

A situácia pred a po skončení materskej – pozrite esprievodcu Budeme mať bábätko 2024, klik sem.

Založili ste si živnosť počas RD – vplyv na dávku v nezamestnanosti do budúcna po RD – pozrite esprievodcu Končí mi rodičovská dovolenka, klik sem.


Môžem pracovať popri rodičovskej dovolenke – príspevku?

Prečítajte si tento článok na mojom webe, klik sem.

Ak sa pýtate na čo si dať pozor a či to do budúcna ovplyvní materskú, dávku v nezamestnanosti, pozrite si podrobné spracovanie v esprievodcovi Zarábam popri MD/RD/RP, klik sem.


Neprijatie dieťaťa do škôlky – príspevky, odvody, postup

Aké sú podmienky pre rodičovský príspevok pri neprijatí do škôlky, kedy žiadať? Pozrite si článok na mojom webe, klik sem.

Podrobnejšie nájdete túto situáciu spracovanú v esprievodcovi Končí mi rodičovská dovolenka, klik sem.


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA AJ NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV