Za tie roky fungovania projektu Právne pre rodiča sa určité otázky zo strany rodičov opakujú. V tomto článku nájdete ich znenie ako i to, kde nájsť u mňa odpovede na ne.


Čakám (plánujeme) prvé dieťa. Akú budem mať materskú a dá sa nejakým spôsobom navýšiť?

Ak sa pýtate, čo si máte skontrolovať, či budete mať nárok na materské. Z čoho sa Vám vypočíta? Aké sú spôsoby pre zvýšenie materskej, odporúčam preštudovať si esprievodcu Materská 2024, klik sem.


Otec na materskej – môže pracovať, podnikať?

Do roku 2018 bežne otcovia na materskej mali popri jej poberaní uzatvorené ďašie pracovné pomery, dohody. Prípadne podnikali. Avšak Sociálna poisťovňa v tomto roku zaslala mnohým týmto otcom rozhodnutie o odňatí materskej, čo vyústilo u niektorých i do súdnych sporov. Odvtedy sa mnohí otcovia, ktorí poberajú materské pýtajú ČI – A za akých podmienok môžu byť zárobkovo činní popri poberaní materskej.

Túto otázku nájdete podrobnejšie rozpracovanú v esprievodcovi OTEC A MATERSKÁ 2024, KLIK SEM pre viac info.


Chceli by sme ďalšie dieťa, prípadne ho už čakáme. Aká bude materská? Ktoré peniaze môžeme dostávať súčasne a ktoré nie?

Túto otázku nájdete podrobnejšie rozpracovanú v esprievodcovi ĎALŠIE DIEŤA 2024, KLIK SEM pre viac info. Prípadne pozrite rovnomenný webinár, kto preferuje video.


Čo všetko treba zariadiť pred a po pôrode

Zákony a postupy úradov sa neustále menia. ČO platilo pred dvomi rokmi, teraz už nie. A mnoho procesov sa zjednodušilo a Vy už nemusíte behať po úradoch. V mojom esprievodcovi Budeme mať bábätko 2024 nájdete komplexne spracované z praxe čo vybaviť pred a po narodení dieťaťa.


Mám si čerpať dovolenku medzi MD a RD? Dá sa to popri rodičovskom príspevku?

V mojom esprievodcovi Budeme mať bábätko 2024 nájdete aj upozornenie aj rozhodnutia, ktoré urobíte, keď má dieťa 8 mesiacov, ktoré ovplyvnia Vašu budúcu situáciu.


Pracovný pomer mi skončil pred materskou alebo počas materskej

Musím sa potom hlásiť na úrade práce? Budem dostávať materskú? A čo do budúcna, keby som otehotnela. A čo s podporou v nezamestnanosti, aby mi neprepadla.

Táto situácia je spracovaná v Právne pre rodiča PRÉMIUM, klik sem. alebo aj klik sem.


Pracovný pomer mi skončil pred MD/počas MD alebo pracovný pomer mi skončil počas RD

AK uvažujete ako by to bolo s ďalšou materskou alebo už čakáte druhé dieťa, túto situáciu nájdete spracovanú v esprievodcovi Ďalšie dieťa 2024.


PNka po materskej

Po skončení materskej ste ostali na PNKE. A premýšľate ako na to, či to niečo ovplyvní do budúcna.

Túto situáciu nájdete spracovanú v Právne pre rodiča PRÉMIUM, klik sem. alebo aj v esprievodcovi Ďalšie dieťa 2024, klik sem.


PNka pred materskou- ovplyvní mi materskú? Kedy áno – kedy nie

Túto situáciu nájdete spracovanú v esprievodcovi Budeme mať bábätko 2024, klik sem.


PNKa počas rodičovskej dovolenky

Máte zdravotné problémy a pýtate sa, či môžete počas RD byť PN. Túto situáciu nájdete spracovanú v esprievodcovi Právne pre rodiča PRÉMIUM, klik sem.


Živnostníčky, resp. SZČO

A situácia pred a po skončení materskej – pozrite esprievodcu Budeme mať bábätko 2024, klik sem.

Založili ste si živnosť počas RD – vplyv na dávku v nezamestnanosti do budúcna po RD – pozrite esprievodcu Končí mi rodičovská dovolenka, klik sem.


Môžem pracovať popri rodičovskej dovolenke – príspevku?

Prečítajte si tento článok na mojom webe, klik sem.

Ak sa pýtate na čo si dať pozor a či to do budúcna ovplyvní materskú, dávku v nezamestnanosti, pozrite si podrobné spracovanie v esprievodcovi Zarábam popri MD/RD/RP, klik sem.


Neprijatie dieťaťa do škôlky – príspevky, odvody, postup

Aké sú podmienky pre rodičovský príspevok pri neprijatí do škôlky, kedy žiadať? Pozrite si článok na mojom webe, klik sem.

Podrobnejšie nájdete túto situáciu spracovanú v esprievodcovi Končí mi rodičovská dovolenka, klik sem.


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA AJ NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV