Koľko stojí pôrod? Aké poplatky od Vás pôrodnica môže pýtať? V ktorých pôrodniciach sa platí a v ktorých nie?


Poplatok za epidurál

S účinnosťou od 1. februára 2018 bol v pôrodniciach zrušený poplatok za podanie epidurálnej analgézy (PEDA). Poplatok za epidurálku sa pohyboval vo výške niekoľkých desiatok eur, i nad hranicu sto eur.

Momentálne sa za podanie epidurálu neplatí.

Avšak pozor. Toto sa týka iba pôrodníc (zariadení) v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR. Čítaj text nižšie.Poplatok za prítomnosť inej osoby pri pôrode

Či už sa rozhodnete zobrať si k pôrodu otca dieťaťa, mamu, dulu alebo kamarátku, poplatok za prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode sa  od 1.februára 2018 taktiež neplatí. Ak tento poplatok však bol zrušený iba v pôrodniciach (zariadeniach) v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR.

#TIP PRE VÁS: Zoznam týchto zariadení nájdete na tomto linku.Poplatok za výber pôrodníka

Iba tento poplatok napokon zrušený nebol a platí sa i naďalej. Ak sa rozhodnete vybrať si pôrodníka osobitne, uzatvoríte s nemocnicou osobitnú zmluvu. Informujte sa na výšku poplatku priamo u vybraného pôrodníka. Dohodnite si podmienky,

  • či príde i mimo službu,
  • na akom telefónnom čísle ho zastihnete
  • ako i to, aká časť poplatku sa Vám vráti ak napokon pri pôrode nebude.

#TIP: Prečítajte si, aké zmeny sa plánujú, čo sa týka kočíkového po narodení dieťaťa? klik sem.


Poplatok za nadštandartné služby

V niektorých pôrodniciach sa nachádzajú nadštandartné pôrodné boxy alebo izby. Obvykle však nie je možné si ich vopred rezervovať. Poplatky sa líšia, ak máte záujem o takýto druh služieb, informujte sa o poplatku za box i izbu priamo v pôrodnici.

#TIP: Ako je to s materskou, ak sa Vám narodí bábätko predčasne? klik sem, článok


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA AJ NA FACEBOOKU (FANPAGE) A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV.