Čo presne je materské?Aké sú podmienky pre jeho priznanie? Aká je v súčasnosti výška materského? Kto vypláca materské?

V tomto článku by som Vám rada predstavila peňažnú dávku materské. Jej poberanie sa týka ako matiek, tak i otcov ako tzv. iných poistencov.


ČO je materské?

Materské je dávka nemocenského poistenia upravená v zákone o sociálnom poistení.

KTO má nárok na materské? 

Na materské môže mať nárok:

 • Zamestnanec (pracovný pomer, dohoda, z ktorej sa odvádza poistné na nemocenské poistenie)
 • Povinne nemocensky poistená SZČO
 • Dobrovoľný platca nemocenského poistenia alebo
 • Osoba v tzv. ochrannej lehote.

Moje praktické ebooky pre rodičov

AKÉ SÚ PODMIENKY, pre priznanie materského? 

 • najmenej 270 dní nemocenského poistenia v období posledných dvoch rokoch pred pôrodom
 • dôvod: tehotenstvo /žena/ alebo starostivosť o narodené dieťa /ak poberá materské otec dieťaťa/. Tento dôvod musí nastať počas trvania nemocenského poistenia alebo v tzv. ochrannej lehote
 • zamestnankyňa nesmie počas trvania nároku na materské vykonávať prácu, z ktorej sa jej nemocenské poistenie odvíja /ak poberáte PNku, taktiež nepracujete/
 • SZČO a dobrovoľne nemocensky poistená osoba musia mať zaplatené poistné riadne a včas (pozor na dlhy na poistnom, aby vás to nestálo materské).

AKÁ je VÝŠKA materského?

V súčasnosti je výška materského 75 percent denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu / veľmi zjednodušene povedané – hrubého príjmu za rozhodujúce obdobie, ktoré sa berie do úvahy/.

#TIP: Články o materskom, klik sem

Kto vypláca materské?

Materské vypláca Sociálna poisťovňa, nie zamestnávateľ. Vypláca ho na mesačnej báze. Za kalendárne dni.

Po splnení všetkých podmienok a podaní žiadosti o materské, Vám bude doručené rozhodnutie o priznaní materského a informácia o jeho výške na deň.


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA.SK). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV.

5 komentárov on Materské 2020 – čo je materské, aké sú podmienky pre priznanie materského

 1. Dobrý deň prajem, vyhľadala som Vaš objednávku. Do objednávky ste miesto gmail.com, uviedli GMAL.com. Preto Vám nemal byť objednaný ebook kam doručený a vrátil sa späť. Posiela Vám to teraz ručne na správnu emailovú adresu.

 2. Ďakujem. Ebook som si objednala 10.10 platba kartou ešte mi nič neprišlo neviem či je to v poriadku alebo sa stala niekde chyba.
  Ďakujem

 3. Dobrý deň prajem, pre zodpovedanie Vašej otázky z čoho Vám bude vypočítaná materská je potrebné vedieť exaktne obdobie nemocenského poistenia – počet dní nemocenského poistenia zo zamestnania ako aj zo živnosti. Súčasne aj predpokladaný termín pôrodu. Preto nie je možné Vašu otázku zodpovedať. Informácie o materskom nájdete u mňa spracované v ebookoch a doplňujúce info v Právne pre rodiča Prémium.

 4. Dobrý deň. Momentálne som na rodičovskom a som aj SZČO a aj zamestná (ale nepracujem keďže som doma s 18m synom) živnosť je aktývna, viete mi povedať z čoho mi bude vypočítané materské?
  Ďakujem pekne za odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *