Čo presne je materské?Aké sú podmienky pre jeho priznanie? Aká je v súčasnosti výška materského? Kto vypláca materské?

V tomto článku by som Vám rada predstavila peňažnú dávku materské. Jej poberanie sa týka ako matiek, tak i otcov ako tzv. iných poistencov.


ČO je materské?

Materské je dávka nemocenského poistenia upravená v zákone o sociálnom poistení.

KTO má nárok na materské? 

Na materské môže mať nárok:

 • Zamestnanec (pracovný pomer, dohoda, z ktorej sa odvádza poistné na nemocenské poistenie)
 • Povinne nemocensky poistená SZČO
 • Dobrovoľne nemocensky poistená osoba alebo
 • Osoba v tzv. ochrannej lehote.

Moji praktickí esprievodcovia pre rodičov (10 v ponuke, napríklad)

AKÉ SÚ PODMIENKY, pre priznanie materského? 

 • najmenej 270 dní nemocenského poistenia v období posledných dvoch rokoch pred pôrodom
 • dôvod: tehotenstvo /žena/ alebo starostlivosť o narodené dieťa /ak poberá materské otec dieťaťa/. Tento dôvod musí nastať počas trvania nemocenského poistenia alebo v tzv. ochrannej lehote
 • zamestnankyňa nesmie mať počas poberania materského príjem za aktívnu prácu za obdobie počas materskej z toho zamestnania, z ktorého sa jej nemocenské poistenie odvíja /ak poberáte PNku, taktiež nepracujete/
 • SZČO a dobrovoľne nemocensky poistená osoba musia mať zaplatené poistné riadne a včas (pozor na dlhy na poistnom, aby vás to nestálo materské).
 • mať aktívne nemocenské poistenie ku dňu vzniku nároku na materské alebo byť v ochrannej lehote
 • #TIP: Kedy a ako ušetríte na dobrovoľnom poistení? klik sem.


AKÁ je VÝŠKA materského?

V súčasnosti je výška materského 75 percent denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu / veľmi zjednodušene povedané – hrubého príjmu za rozhodujúce obdobie, ktoré sa berie do úvahy/. Odporúčam preštudovať si môjho esprievodcu Materská 2023 pre bližšie informácie a príklady.

#TIP: Články o materskom, klik sem


Kto vypláca materské?

Materské vypláca Sociálna poisťovňa, nie zamestnávateľ. Vypláca ho na mesačnej báze. Za kalendárne dni.

Po splnení všetkých podmienok a podaní žiadosti o materské, Vám bude doručené rozhodnutie o priznaní materského a informácia o jeho výške na deň.


Akú lehotu má Sociálna poisťovňa na vydanie rozhodnutia o priznaní materského?

Sociálna poisťovňa (pobočka) má 60 dní na vydanie rozhodnutia o priznaní/nepriznaní materského, od doručenia žiadosti o materské pobočke Socpoist.

Pozor, v mimoriadne zložitých prípadoch možno túto lehotu predĺžiť najviac o 60 dní. Predĺženie lehoty je povinná Vám oznámiť.Ak máte otázky ohľadom materskej, neváhajte nazrieť do môjho esprievodcu.

KLIK SEM.

SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV.

10 komentárov on Materské 2023/2024 – čo je materské, aké sú podmienky pre priznanie materského

 1. Dobrý deň prajem, ak je povinne nemocensky poistená SZČO, nemôže sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie. Súbeh povinného a dobrovoľného poistenia nie je možný.

 2. Dobrý den, poprosím o radu. SZČO, postenie trvá 3 roky, takže je splnená podmienka 270 dní poistenia, plánuje tento rok otehotnieť. Pani by si chcela platiť dobrovolné poistenie, aby získala maximálnu výšku materského. /26 týždnov pred nástupom na materskú/. Dobrovolné poistenie musí platiť z maxima, alebo len z rozdielu medzi poistením SZČO a maximálnou výškou.? Dakujem

 3. Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či je možné a za akých podmienok poberať materskú ako otec a popri tom mať aj zamestnanie? Za odpoveď vopred pekne ďakujem.

 4. Dobrý deň prajem, vyhľadala som Vaš objednávku. Do objednávky ste miesto gmail.com, uviedli GMAL.com. Preto Vám nemal byť objednaný ebook kam doručený a vrátil sa späť. Posiela Vám to teraz ručne na správnu emailovú adresu.

 5. Ďakujem. Ebook som si objednala 10.10 platba kartou ešte mi nič neprišlo neviem či je to v poriadku alebo sa stala niekde chyba.
  Ďakujem

 6. Dobrý deň prajem, pre zodpovedanie Vašej otázky z čoho Vám bude vypočítaná materská je potrebné vedieť exaktne obdobie nemocenského poistenia – počet dní nemocenského poistenia zo zamestnania ako aj zo živnosti. Súčasne aj predpokladaný termín pôrodu. Preto nie je možné Vašu otázku zodpovedať. Informácie o materskom nájdete u mňa spracované v ebookoch a doplňujúce info v Právne pre rodiča Prémium.

 7. Dobrý deň. Momentálne som na rodičovskom a som aj SZČO a aj zamestná (ale nepracujem keďže som doma s 18m synom) živnosť je aktývna, viete mi povedať z čoho mi bude vypočítané materské?
  Ďakujem pekne za odpoveď

Comments are closed.