Niekedy sa bábätko vypýta na svet skôr, nečakane alebo plánovane. Ako je to s materskou, ak na ňu zrazu MUSÍTE nastúpiť skoršie? Prídete o časť materskej, ak sa dieťa narodí skôr?

Kedy sa nastupuje na materskú a žiada o materské obvykle?

Na materskú dovolenku (pre zamestnankyne) sa nastupuje spravidla 8-6 týždňov pred termínom pôrodu, ktorý Vám určil gynekológ.

Nárok na materskú vzniká budúcej mamičke 8-6 týždňov pred termínom pôrodu. Žiadosť o materské sa podáva na špeciálnom tlačive. Na základe podanie tejto žiadosti žiada poistenkyňa (budúca matka) o priznanie štátnej dávky – materského. Tehotná poistenkyňa toto tlačivo dostáva u svojho gynekológa v cca 32. týždni tehotenstva.

Pozor, nie každá žena má nárok na materské. Nie je to automatická dávka, je potrebné splniť určité podmienky, predovšetkým platiť poistné na nemocenské poistenie (napr. pracovný pomer, dobrovoľné poistenie) do Sociálnej poisťovne. Viac v článkoch, na ktoré odkazujem nižšie.


#TIP: Prečítajte si aj môj článok o materskom, klik sem.


Ak sa Vám bábätko narodí skôr, kedy vzniká nárok na materskú?

Budúcej mamičke vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu.

Takže ak sa Vám bábätko narodí skôr než ste v 34tt, a ak keď nemáte ešte ani tlačivo na materskú od gynekológa, nárok na materskú Vám vznikne odo dňa pôrodu. Neprichádzate o časť materského a budete ho poberať po normálnu dobu, teda 34 týždňov od vzniku nároku na materské /37 týždňov osamelá mamička/43 týždňov pri dvojičkách.

Tlačivo žiadosti o materské by Vám mali na Vaše požiadanie dať v pôrodnici s tým, že vyznačia, že išlo o predčasný pôrod. Následne tlačivo predložíte zamestnávateľovi alebo pošlete do pobočky Sociálnej poisťovne, podľa toho, či ste zamestnankyňa, SZČO atď… Pozrite si linky na články o materskom vyššie.


Moji praktickí esprievodcovia pre rodičov (10 v ponuke, napríklad)


Ešte mi napadlo, pár poznámok

  1. ak ste boli na rizikovom, poberali ste nemocenskú dávku a porodili skôr, tak je potrebné si nechať ukončiť PNku deň pred pôrodom. Pretože odo dňa pôrodu si žiadate o materské a nie je možné poberať súčasne aj nemocenskú dávku aj materské.
  2. pozor, ak ste menili zamestnania (napríklad teraz máte nové zamestnanie s oveľa vyšším platom kvôli materskej) a žiadate si materské z tohto nového zamestnania. O téme materského nájdete viac info v ďalších článkoch na webe alebo v esprievodcovi Materská 2024.
  3. predčasný pôrod môže ovplyvniť aj samotný nárok na materské, pretože je potrebné, aby ste mali 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom. Ak ste počítali s termínom pôrodu, ktorý Vám určil lekár a porodili oveľa skôr, možno Vám budú nejaké dni chýbať. O téme materského nájdete viac info v ďalších článkoch na webe alebo v esprievodcovi Materská 2024.

SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA AJ NA FACEBOOKU (fanpage) A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV.

6 komentárov on Materská pri predčasniatkach

Comments are closed.