Akú maximálnu materskú môžete dostať v roku 2024? Koľko potrebujete zarobiť v hrubom, aby ste maximálnu materskú dostali? Existuje aj minimálne materské?

Aká je výška minimálneho materského?

Výška minimálneho materského v podstate NIE JE určená. Takže pokojne sa môže stať, že Vám môže prísť rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne, že výška Vášho materského je 3 eurá na deň (90 eur mesačne.)

Čo robiť, ak nemáte ani „minimálne materské“?

Ak však Vaše materské nedosahuje ani sumu rodičovského príspevku 412,60 EUR (mesačne) v roku 2023, bude Vám úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste Vášho bydliska doplácať rozdiel medzi výškou Vašej materskej a sumou rodičovského príspevku, a to od narodenia dieťaťa.

Budete mať v podstate od narodenia dieťaťa nárok na rodičovský príspevok vo výške rozdielu medzi Vašou materskou a rodičovským príspevkom. Treba samozrejme úrad práce kontaktovať, predložiť rozhodnutie zo priznaní materského zo Sociálnej poisťovne, z ktorého je zrejmé, že Vaše materské nedosahuje ani sumu rodičovského príspevku.


Vyše 100 stranový ebook s rôznymi situáciami a otázkami rodičov ohľadom materskej


Aké bude suma maximálneho materského pre rok 2024?

Ide o materské, na ktoré vznikne nárok v r. 2024.

Od 1.1.2024 bude maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa vypočíta materské vo výške 85,7425 EUR.

Maximálna materská v roku 2024 je vo výške 1929,30 EUR pri 30dňovom dni a 1993,60 EUR pri 31dňovom dni.

Maximálne denné materské dosiahne v r. 2024 hodnotu 64,3068750 EUR.

Maximálny vymeriavací základ pre nemocenskú dávku a teda aj materské, na ktoré vznikne nárok v roku 2024 je vo výške 2608 EUR.  Zjednodušene povedané maximálne materské získate z hrubého mesačného príjmu 2608 eur. Pozor však na rozhodujúceho obdobie, z ktorého sa Vaše materské určuje. Nepostačuje IBA mať v hrubom toľko alebo toľko. Určenie správneho rozhodujúceho obdobia – teda z čoho sa Vám materská vypočíta je oveľa komplexnejšie.


#TIP PRE VÁS: Od 1.1.2023 sa menila výška rodičovského príspevku. Prečítajte si tom. KLIK SEM.

#TIP PRE VÁS: Prečítajte si aj článok o zmenách v materskom v roku 2019SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *