Potrebujete menšie dieťa previezť narýchlo v taxíku, avšak chýba v ňom autosedačka. Môžete dieťa previezť alebo hrozí pokuta. Ako to je?


Mnohí rodičia zažili už situáciu, že sa potrebovali spolu so svojim dieťaťom premiestniť z jedného miesta na druhé, pričom chceli využiť služby taxíka. Avšak vzhľadom na vek dieťaťa potrebovali, aby dieťa cestovalo v autosedačke. A práve tu nastane obvykle problém. Taxikári vo väčšine prípadov nemajú autosedačky, keďže im zaberajú miesto ako priamo v aute, tak i v kufri auta, kde si zákazníci väčšinou dávajú batožinu.


Využitie taxíka v obci – bez autosedačky

Ak potrebujete previezť dieťa v taxíku, nemusíte použiť autosedačku AVŠAK:

a. musí ísť o dieťa staršie ako TRI ROKY

b. dieťa musí byť vzadu pripútané bezpečnostným pásom

c. musí ísť o preprevu V OBCI

Ide o tzv. príležitostnú prepravu v rámci obce.

#TIP: Prečítajte si článok o tom, ako je to s povinnosťou používať bezpečnostný pás v aute pre tehotné ženy?


Využitie taxíka mimo obce

Ak sa rozhodnete využiť prepravu taxíkom mimo obce, musí byť dieťa v autosedačke, v závislosti samozrejme od jeho veku, váhy atď. a v súlade s nariadením vlády č. 554/2006 Z.z.


Riskovali by ste prepravu taxíkom bez autosedačky? Je nanajvýš vhodné riešiť prepravu taxíkom vopred (ak je to samozrejme možné) a pokúsiť sa nájsť taxislužbu, ktorá Vám zabezpečí pre dieťa autosedačku/podsedák.

Moji praktickí esprievodcovia pre rodičov, komplexném info na jednom mieste, 10 v ponuke


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA AJ NA FACEBOOKU (FANPAGE) A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV.