Ak ste tehotná a šoférujete, tak sa možno pýtate, či musíte používať bezpečnostný pás pri šoférovaní cez tehotenské bruško. Ak Vás zastavia policajti, stačí ukázať tehotenskú knižku? Aké sú skúsenosti tehotných šoférok?

Kto nemusí mať bezpečnostný pás v aute?

Zákon o cestnej premávke a na neho nadväzujúce nariadenie vlády uvádzajú:

Osoba sediaca na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom alebo iným zadržiavacím zariadením je povinná toto zariadenie použiť.  To neplatí pre taxikárov, hasičov, ozbrojené zložky, inštruktor autoškoly (uvádzam v skrátenej verzii) a

osobu, ktorá nemôže byť pripútaná zo zdravotných dôvodov; takáto osoba sa musí preukázať osvedčením o oslobodení od použitia bezpečnostných systémov vozidla.

Zdravotné dôvody zákon o cestnej premávke ani nariadenie vlády nešpecifikujú.

#TIP: Z vyššie uvedeného vyplýva, že nestačí sa preukázať iba tehotenským preukazom. Predpisy vyslovene odkazujú na špeciálne tlačivo, ktoré musíte mať pri sebe, ak nie ste pripútaná bezpečnostným pásom v aute.


Potrebujete „potvrdenie“ od Vášho lekára

Takže, ak sa predsalen rozhodnete jazdiť bez bezpečnostného pásu, budete potrebovať potvrdenie od Vášho lekára.

Osoba so zdravotnými dôvodmi sa preukazuje lekárskym osvedčením o oslobodení od použitia bezpečnostných systémov vozidla vydaným príslušným zdravotníckym zariadením, ktorého vzor a náležitosti sú uvedené v prílohe č. 2. nariadenia vlády č. 554/2006 Z.z.

Toto lekárske osvedčenie musí obsahovať čas platnosti osvedčenia o oslobodení od použitia bezpečnostných systémov vozidla, ktorý nesmie byť dlhší ako 1 rok odo dňa vystavenia osvedčenia.

Lekárske osvedčenie o oslobodení od použitia bezpečnostných systémov vozidla vydané v inom členskom štáte je platné aj pri preprave na pozemných komunikáciách na území Slovenskej republiky.


Môj praktický esprievoca pre budúcich rodičov, ktorý ušetrí čas a peniaze


Skúsenosti tehotných (budúcich) mamičiek so šoférovaním

  1. používali bežný bezpečnostný pás, pričom si ho dávali tak, aby pás nešiel cez bruško
  2. zakúpili si špecializovaný bezpečnostný pás pre tehotné
  3. existuje aj podsedák špeciálne pre tehotné
  4. prestali šoférovať vo vyššom štádiu tehotenstva
  5. niektoré sa odviezli do pôrodnice samé

Nie som samozrejme odborník na šoférovanie v tehotenstve z hľadiska bezpečnosti. Každá mamička sa musí rozhodnúť sama. V článku popisujem, čo hovorí zákon. Chcem predovšetkým upozorniť na to, že existujú špeciálne bezpečnostné pásy pre tehotné ženy a to, že nestačí mať iba tehotenskú knižku na zbavenie sa povinnosti pripútať sa.


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA AJ NA FACEBOOKU (FANPAGE) A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV.

1 Comment on Tehotná: povinnosť mať bezpečnostný pás v aute

Comments are closed.