Aký je postup ak Vás čaká rizikové tehotenstvo? Budete mať nárok na PNku?  V akej výške? Kedy musíte nastúpiť na materskú?

Niekedy musí budúca mamička zostať doma….

Kto Vás vypíše na PNku?

Rizikové tehotenstvo konštatuje gynekológ.  Čo sa týka toho, kto Vás reálne  „posiela na Pnku“, sú dva spôsoby

  1. PNku Vám vypisuje priamo gynekológ, pričom k nemu chodíte vždy ku koncu mesiaca po tzv. lístok na peniaze (Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti). Je to potvrdenie, že Vaša PN trvá z mesiaca na mesiac. Tento lístok potom odovzdávate zamestnávateľovi alebo priamo Sociálnej poisťovni.
  2. Gynekológ vypíše iba odporúčanie na PN, ktoré odovzdáte všeobecnému lekárov a ten Vás vypíše na PNku. Po lístok na peniaze si ku koncu mesiaca chodíte k nemu.

Ďalšie informácie nájdete na tomto linku.

Nemocenská dávka („PNka“)

Zamestnankyňa

má nárok za prvých 10 dní na tzv. náhradu príjmu pri dočasnej práceneschopnosti zamestnanca. Prvé tri dni sú vo výške 25 percent denného vymeriavacieho základu (zjednodušene povedané hrubého príjmu), ďalších 7 dní je vo výške 55 percent DVZ. Túto náhradu vypláca zamestnávateľ.

Následne Vám bude vyplácať Sociálna poisťovňa na základe Vašej žiadosti o nemocenskú dávku NEMOCENSKÉ (dostanete u svojho všeobecného lekára). Nemocenské sa vypláca vo výške 55 percent DVZ.

Živnostníčka, dobrovoľne poistená osoba

Hneď od prvého dňa pracovnej neschopnosti môžete mať nárok na nemocenské vo výške 55 percent DVZ.

V roku 2019 je pri 31dňovom mesiaci dávka nemocenské maximálne 1 069,60 EUR.

#TIP PRE VÁS: Máte rizikové tehotenstvo a ste doma? Možno by ste si radi prečítali článok o tom, či vás môže prísť skontrolovať Sociálna poisťovňa. Kliknite TU.

Ukončenie PNky a prechod na materské

Nemocenská dávka a materské sa nemôžu poberať súčasne. Preto Vám pred nástupom na materskú lekár PNku ukončí a následne si budete podávať žiadosť o materské.

Tehotnej žene, ktorá je dočasne práceneschopná v období šiestich týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, zaniká nárok na nemocenskú dávku od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak jej vznikol nárok na materské.

Opätovne upozorňujem, že tehotná žena si určuje dátum, ktorým si žiada o materské. O materské sa žiada 8 – 6 týždňov pred termínom pôrodu, ktorý určil lekár. Nie je povinnosťou žiadať si o materské 8 týždňov pred určeným termínom pôrodu iba preto, že ste predtým boli PN. Je to zaužívané, ale nič Vás k tomu nenúti. Môžete si požiadať o materské i 6 týždňov pred termínom pôrodu a v podstate dovtedy poberať nemocenskú dávku. Samozrejme po dohode s lekárom, ktorý Vás uznal za pracovne neschopnú, pretože aj na ňom záleží, či Vás nechá na PNke do 6 týždňov pred termínom pôrodu.

Milí rodičia, píšem pre Vás tieto infobooky, niektoré dokonca doplnené praktickým videom. Praktické – stručné – jasné. KLIK sem pre viac info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *