Aký je postup, ak Vás čaká rizikové tehotenstvo? Budete mať nárok na PNku?  V akej výške? Kedy musíte nastúpiť na materskú?

Niekedy musí budúca mamička zostať doma….

Kto Vás vypíše na PNku?

Rizikové tehotenstvo konštatuje gynekológ.  Čo sa týka toho, kto Vás reálne  „posiela na Pnku“, sú dva spôsoby

  1. PNku Vám vypisuje priamo gynekológ
  2. Gynekológ vypíše iba odporúčanie na PN, ktoré odovzdáte všeobecnému lekárov a ten Vás vypíše na PNku.

Ďalšie informácie nájdete na tomto linku.


Nemocenská dávka („PNka“)

Zamestnankyňa

má nárok za prvých 10 dní na tzv. náhradu príjmu pri dočasnej práceneschopnosti zamestnanca. Prvé tri dni sú vo výške 25 percent denného vymeriavacieho základu (zjednodušene povedané hrubého príjmu), ďalších 7 dní je vo výške 55 percent DVZ. Túto náhradu vypláca zamestnávateľ.

Následne Vám bude vyplácať Sociálna poisťovňa na základe Vašej žiadosti o nemocenskú dávku NEMOCENSKÉ (dostanete u svojho všeobecného lekára). Nemocenské sa vypláca vo výške 55 percent DVZ.

Živnostníčka, dobrovoľne poistená osoba

Hneď od prvého dňa pracovnej neschopnosti môžete mať nárok na nemocenské vo výške 55 percent DVZ.

#TIP PRE VÁS: Máte rizikové tehotenstvo a ste doma? Možno by ste si radi prečítali článok o tom, či vás môže prísť skontrolovať Sociálna poisťovňa. Kliknite TU.


Moji praktickí esprievodcovia pre rodičov – informácie na danú situáciu – príklady, otázky, situácie


Ukončenie PNky a prechod na materské

Nemocenská dávka a materské sa nemôžu poberať súčasne. Preto Vám pred nástupom na materskú lekár PNku ukončí a následne si budete podávať žiadosť o materské.

Tehotnej žene, ktorá je dočasne práceneschopná v období šiestich týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, zaniká nárok na nemocenskú dávku od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak jej vznikol nárok na materské.

#TIP: Prečítajte si článok aj o tom ako je to s vychádzkovými hodinami a kontrolou tehotných počas Pnky


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA AJ NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV