Riešite podanie daňového priznania? Vy alebo manžel? Ak máte malé detičky, MOŽNO budete potrebovať priložiť potvrdenie zo Sociálnej poisťovne alebo ÚPSVAR? Ako si ich vyžiadať? A kde ktoré potvrdenie vyžiadať?

Áno, stretla som sa s informáciou, že toto potvrdenie už nie je potrebné predkladať. Napriek tomu ho niektoré mzdárky ešte pýtajú. Preto tento článok.

Mamičky zháňajú začiatkom roka vždy potvrdenia z úradov….

Uplatnenie nezdaniteľnej časti základ dane na manžela/manželku

Najčastejšie sa rodičia stretávajú so situáciou, že jeden z rodičov sa doma stará o dieťatko, pričom poberá iba materské alebo rodičovský príspevok.

Preto prichádza do úvahy uplatnenie si nezdaniteľnej časti základu dane na manžela/manželku, vďaka ktorému sa manželovi/manželka zníži daňový základ.

Niektorí mzdári ešte požadujú, aby zamestnanec priniesol potvrdenie o tom, že manželka poberala rodičovský príspevok alebo potvrdenie o materskom. Ak by to bol náhodou Váš prípad, pozrite si informácie nižšie.

#TIP PRE VÁS:  Prečítajte si aj prémiový článok: Časté otázky mamičiek ohľadom daňových priznaní, klik sem


Potvrdenie o poberaní materského vám vydajú v Sociálnej poisťovni

V prípade, ak ste v roku 2020 poberali MATERSKÉ a budete pre daňové účely potrebovať o tom potvrdenie, tak sa môžete obrátiť so žiadosťou na Sociálnu poisťovňu, ktorá materské vypláca.

Požiadať o toto potvrdenie môžete

  • emailom (pozri link na kontakty nižšie)
  • telefonicky (0906 171 989 – voľba č. 1)
  • prostredníctvom Kontaktného formulára
  • osobne na ktorejkoľvek pobočke SOCPOIST NA POČKANIE.

Ak chcete, aby Vám poslali potvrdenie o materskom domov, urobte tak v dostatočnom časovom predstihu, nakoľko zaslanie poštou trvá obvykle do 7 dní. (zdroj: webstránka SOCPOIST

Bližšie informácie, najmä príslušné kontakty, na ktorých je možné o zaslanie potvrdenia požiadať TU.

Pre viac info KLIK SEM.
Pre viac info kLIK SEM.

Potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku Vám vydajú na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny

V prípade, ak ste v roku 2020 poberali RODIČOVSKÝ PRÍSPEVOK a chcete si požiadať od UPSVAR o potvrdenie  pre daňové účely , môžete o neho požiadať

písomne, elektronicky zo zaručeným elektronickým podpisom alebo osobne na pobočke UPSVAR (podľa miesta trvalého pobytu poberateľa príspevku)

Potvrdenie sa vydáva IBA poberateľovi dávky avšak môže byť vydané i  jednému z rodičov dieťaťa, ktorý nie je poberateľom dávky/príspevku, ak predloží splnomocnenie poberateľa dávky/príspevku.

Opätovne pripomínam, ak budete chcieť doručiť potvrdenie o poberaní RP domov, žiadajte si ho dostatočne vopred. Posielajú doporučene do vlastných rúk.

Bližšie informácie nájdete na web stránke UPSVAR TU.


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA AJ NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

2 komentáre on Daňové priznania – Mamičky kde získať potvrdenie zo SOCPOIST a UPSVAR?Kde a aké?

  1. Dobrý deň, v tejto veci kontaktujte Sociálnu poisťovňu, ona vypláca materské.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *