Ako ďalej postupovať, ak vám pomaly bude končiť rodičovská dovolenka (prípadne ju i sami ukončujete skôr) ?Ako ohlásiť zamestnávateľovi návrat do práce? Aké máte možnosti, ak vám nezobrali dieťa do škôlky a ešte s ním zostávate doma – či sa môžete evidovať na úrade práce, atď…..zaujalo vás to? čítajte 🙂 

čo ďalej po rodičovskej dovolenke?

Ako ohlásiť zamestnávateľovi návrat do práce?

Ak sa plánujete vrátiť do zamestnania, ste povinný ohlásiť túto skutočnosť zamestnávateľovi, a to:

  • minimálne jeden mesiac vopred a
  • písomne

Určite odporúčam zavolať i na personálne oddelenie a zistiť, koľko dní dovolenky máte. Môžete si premyslieť, či si ju napríklad nechcete vyčerpať ešte pre vašim návratom do práce.

#TIP: Musí mi zamestnávateľ držať miesto po (počas) rodičovskej dovolenky?

Odhlásenie z dôchodkového poistenie v Sociálnej poisťovni ako poistenec štátu- od r. 2018 sú tu zmeny

Ak sa vrátite do zamestnania po rodičovskej dovolenke, nemusíte už podávať odhlášku z dôchodkového poistenia v pobočke Sociálnej poisťovne ako to bolo predtým. Od 1.1.2018 bola táto povinnosť zrušená.  Sociálna poisťovňa vás odhlási automaticky, pošle Vám o odhlásení iba oznámenie.

Ak sa nemáte KAM vrátiť (pracovný pomer vám skončil….)

Ak vám skončil pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky alebo ste zamestnaná ani nebola, prípadne ste mali živnosť, ktorú ste zrušili, jednoducho sa nemáte KAM vrátiť a vaše dieťa bude mať o chvíľu tri roky, treba sa zamyslieť, čo ďalej. Aké sú Vaše možnosti?

#TIP: Mnoho mamičiek sa vracia do práce po skončení rodičovskej dovolenky, keď dieťa dovŕšilo tri roky. Nezabudnite na túto povinnosť voči úradu práce, bližšie informácie nájdete v článku na tomto linku.

Môj praktický esprievodca, keď Vám bude končiť rodičovská dovolenka (postup, dávka v nezamestnanosti, oznámenia….)


1.Založíte si živnosť, zamestnáte sa, dieťa nastúpi do škôlky

Toto je asi ideálna možnosť.

2. Zostávate s dieťaťom doma

V tomto prípade myslite na to, že je potrebné si poriešiť dôchodkové poistenie v Sociálnej poisťovni a zdravotné poistenie v zdravotnej poisťovni. Prednostne majte na pamäti hlavne tú zdravotku.3. Môžete sa evidovať na úrade práce a požiadať si o dávku v nezamestnanosti (podporu)

Ako nezamestnaná sa evidujete na úrade práce podľa svojho trvalého pobytu. Čo všetko potrebujete predložiť na to, aby Vás zaevidovali nájdete na tomto linku. Dostanete potvrdenie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Žiadosť o dávku v nezamestnanosti (o podporu) si však podávate v pobočke Sociálnej poisťovne. Vypláca sa maximálne 6 mesiacov.

#TIP: Prečítajte si o tom, aké doklady potrebujete, ak sa chcete evidovať na úrade práce a kedy Vás nezaevidujú, klik sem

#TIP: Ako si požiadať o predĺženie rodičovskej dovolenky a o predĺžený rodičovský príspevok, máte otázky? klik sem.


SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV.

1 Comment on Koniec rodičovskej dovolenky – čo kde ohlásiť a čo ak ešte ostávate doma?

Comments are closed.