Vaše dieťa žije v zahraničí. Do konca augusta má 6 rokov, takže by malo od septembra začať s povinnou školskou dochádzkou. Prípadne, máte školáka a odchádzate na dlhodobo do zahraničia. V článku nájdete informácie, ako postupovať, čo sa týka povinnej školskej dochádzky.

Na Slovensku platí, že na dieťa, ktoré dovŕši do 31.augusta /vrátane/ 6 rokov a dosiahlo školskú spôsobilosť, sa vzťahuje povinná školská dochádzka k nasledujúcemu septembru.
Súčasne však, bez ohľadu na to, či takéto dieťa dosiahlo alebo nie školskú spôsobilosť, keď má jednoducho do konca augusta 6 rokov, je rodič povinný ho prihlásiť -ísť s ním na zápis do školy.
Čo je však v tomto prípade smerodajné?
Smerodajný je trvalý pobyť dieťaťa
AK má dieťa trvalý pobyt na Slovensku, tak sa na neho vyššie uvedené vzťahuje. Ak nemá trvalý pobyt na Slovensku, tak nie.
To, či je alebo nie je štátnym občanom SR je irelevatné. Irelevantné je i to, či majú na Slovensku trvalý pobyt jeho rodičia.
Školský zákon v § 23 upravuje tzv. Formy osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky a povinného predprimárneho vzdelávania. Pod písmenom b) a c) nájdeme vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky.
Ako postupovať, ak dieťa žije v zahraničí a bude tam chodiť i do školy?
Po tom ako dostanete rozhodnutie o prijatí dieťaťa do 1.ročníka na danej základnej škole, musíte požiadať riaditeľa kmeňovej základnej školy /škola, ktorej riaditeľ školy vydal rozhodnutie o prijatí, je kmeňová škola žiaka// o povolenie vzdelávania v škole mimo územia SR podľa § 23 písm. b) školského zákona.
Rovnako postupujete napríklad i vtedy, ak dieťa chodí na základnú školu na Slovensku a plánujete dlhodobý pobyt v zahraničí. AKo rodič požiadate riaditeľa školy o povolenie vzdelávania mimo územia SR.
V žiadosti rodič uvedie: a) meno, priezvisko a bydlisko žiaka, b) rodné číslo žiaka, c) adresu bydliska v zahraničí, d) názov a adresu školy, ktorú bude žiak v zahraničí navštevovať, ak je vopred známa, alebo názov a adresu školy zriadenej iným štátom na území Slovenskej republiky, ktorú bude žiak navštevovať.
Riaditeľ základnej školy vydá rozhodnutie o povolení plniť školskú dochádzku mimo územia SR. Uvedie tam dátum začiatku povolenia plniť školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky a taktiež formuláciu, že rozhodnutie o povolení plniť školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky
stráca účinnosť dňom pokračovania plnenia školskej dochádzky v kmeňovej škole v SR.
Aké máte potom ďalšie povinnosti?
Rodič do 30 dní po príchode žiaka do krajiny pobytu predloží riaditeľovi kmeňovej školy doklad s uvedením názvu a adresy školy, ktorý potvrdzuje, že žiak navštevuje príslušnú školu. Súčasne predloží tento doklad vždy k 15. septembru príslušného školského roka, ak žiak pokračuje vo vzdelávaní podľa § 23b).
Ak rodič v určených termínoch nepredloží doklad, že žiak navštevuje príslušnú školu, riaditeľ kmeňovej školy túto skutočnosť zaznamená do katalógového listu žiaka a oznámi ju príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca trvalý pobyt.
Kmeňová škola poskytuje žiakovi na základe žiadosti zákonného zástupcu alebo plnoletého žiaka edukačné publikácie – učebnice a pracovné zošity. Učebné texty nie.
Komisionálne skúšky
Žiak, ktorý vykonáva osobitný spôsob plnenia školskej dochádzky podľa § 23 písm. b) môže /NIE že MUSÍ/ na základe žiadosti rodiča vykonať komisionálne skúšky.
V žiadosti rodič uvedie ročníky, za ktoré sa majú komisionálne skúšky vykonať. Prílohou žiadosti je kópia posledného vysvedčenia; ak vysvedčenie nie je v slovenskom jazyku, českom jazyku alebo v jazyku, ktorý je vyučovacím jazykom v škole, plnoletý žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka zabezpečí jeho preklad.
Žiak môže zo závažných dôvodov, najmä sťaženej dostupnosti ku kmeňovej škole, vykonať komisionálnu skúšku aj dištančne, a to po dohode zákonného zástupcu neplnoletého žiaka alebo plnoletého žiaka s riaditeľom kmeňovej školy.
Žiak, ktorý vykonáva osobitný spôsob plnenia školskej dochádzky podľa § 23 písm. b) a nepožiada o vykonanie komisionálnych skúšok , vykoná komisionálne skúšky po ukončení osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky. Ak žiak o vykonanie komisionálnych skúšok nepožiada do ukončenia desiateho roku plnenia povinnej školskej dochádzky, po uplynutí desiateho roku plnenia povinnej školskej dochádzky riaditeľ školy uvedie túto skutočnosť v katalógovom liste žiaka a vyradí ho z evidencie školy.
Keď sa napríklad vrátite zo zahraničia
Po ukončení osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky podľa § 23 písm. b) zaradí riaditeľ školy žiaka do ročníka, do ktorého podľa veku patrí. Na základe žiadosti rodiča môže riaditeľ školy zaradiť žiaka aj do nižšieho ročníka.
Žiak vykoná komisionálnu skúšku. V tomto prípade rodič nepredkladá žiadosť o vykonanie komisionálnej skúšky.
Ak sa na základe komisionálnej skúšky preukáže, že žiak nedostatočne ovláda vyučovací jazyk, môže byť zaradený do jazykového kurzu. Na vyrovnanie rozdielov vo vedomostiach, zručnostiach a schopnostiach žiaka môže riaditeľ školy žiakovi umožniť vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu.
Článok bol spracovaný podľa príslušných ustanovení školského zákona a metodiky uvedenej na webstránke Ministerstva školstva SR.
#TIP: Prečítajte si Veľký článok o povinnej škôlke (otázky a odpovede)