Od 1.4.2021 sa zaviedli do nášho systému nové dávky pre tehotné ženy. Tehotenské ako dávka nemocenského poistenia a tehotenské štipendium pre študentky. Aké musíte spĺňať podmienky, aby ste ich získali? Viac v článku.


#TIP: Pozrite si aj ďalšie články v kategórii Tehotná (prémium)

Tehotenské štipendium 1

Kto má na neho nárok?

Tehotná študentka, ktorá má trvalý pobyt v Slovenskej republike a nepoberá tehotenské.

Odkedy sa poskytuje?

Tehotenské štipendium sa priznáva v období od začiatku 27. týždňa pred očakávaným termínom pôrodu určeným lekárom, najmä na účel pokrytia zvýšených výdavkov spojených so zdravotným stavom študentky, špeciálnymi materiálnymi potrebami a s prípravou na narodenie dieťaťa.

Na tehotenské štipendium študentka právny nárok.

Výška tehotenského štipendia je 200 eur mesačne.

Tehotenské štipendium sa priznáva na základe písomnej žiadosti študentky, ktorej prílohou je lekárske potvrdenie o tom, že začal 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, a potvrdenie Sociálnej poisťovne o tom, že jej nevznikol nárok na výplatu tehotenského.

O priznaní tehotenského štipendia rozhoduje rektor vysokej školy alebo ak to ustanoví štatút vysokej školy, rozhoduje dekan fakulty. 

Tehotenské štipendium sa priznáva od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola podaná žiadosť.

Nárok na tehotenské štipendium zaniká 

 1. vznikom nároku na rodičovský príspevok po narodení dieťaťa na dieťa, na ktoré študentka poberá tehotenské štipendium, 
 2. vznikom nároku na výplatu tehotenského,
 3. spontánnym potratom, umelým prerušením tehotenstva alebo iným potratom alebo
 4. skončením štúdia

#TIP: Z čoho sa vypočíta PNka pred materskou?


Tehotenské štipendium 2

Kto má na neho nárok?

Plnoletá tehotná žiačka strednej školy, ktorá má trvalý pobyt v Slovenskej republike a nepoberá tehotenské.

Odkedy sa priznáva?

Priznáva sa v období od začiatku 27. týždňa pred očakávaným termínom pôrodu určeným lekárom priznáva tehotenské štipendium, najmä na účel pokrytia zvýšených výdavkov spojených so zdravotným stavom študentky, špeciálnymi materiálnymi potrebami a s prípravou na narodenie dieťaťa. Na tehotenské štipendium má študentka právny nárok. 

Výška tehotenského štipendia je 200 eur mesačne.

Tehotenské štipendium sa priznáva na základe písomnej žiadosti žiačky, ktorej prílohou je lekárske potvrdenie o tom, že začal 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, a potvrdenie Sociálnej poisťovne o tom, že jej nevznikol nárok na výplatu tehotenského.

O priznaní tehotenského štipendia rozhoduje riaditeľ školy. 

Tehotenské štipendium sa priznáva od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola podaná žiadosť.

#TIP: Predĺžená rodičovská dovolenka a nárok na tehotenské, klik sem.

Nárok na tehotenské štipendium zaniká 

 1. vznikom nároku na rodičovský príspevok po narodení dieťaťa na dieťa, na ktoré žiačka poberá tehotenské štipendium,
 2. vznikom nároku na výplatu tehotenského, 
 3. spontánnym potratom, umelým prerušením tehotenstva alebo iným potratom,
 4. podmienečným vylúčením alebo
 5. dňom, kedy prestala byť žiačkou školy.

#TIP: Prečítajte si môj článok – Materská pri predčasniatkach, klik sem.

Praktickí e-sprievodcovia pre rodičov z mojej autorskej dielne. Komplexne o častých životných situáciách rodičov


Pre viac info KLIK SEM.
Pre viac info KLIK SEM.
Pre viac info KLIK SEM.

Tehotenské – podmienky

Podmienky:

 • Poistenkyňa, ktorá je tehotná, má nárok na tehotenské, ak v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
 • Súčasne musí by ku dňu, kedy jej vzniká nárok na tehotenské v ochrannej lehote alebo mať aktívne nemocenské poistenie.
 • AK si žiadate o tehotenské ako SZČO, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, v ochrannej lehote – pozor na nedoplatky na poistnom a včasné zaplatenie poistného.
 • Podmienkou pre priznanie tehotenského je samozrejme aj podanie žiadosti o tehotenské na tlačive Socpoist, kde Vám gynekológ potvrdí tehotenstvo – predpokladaný termín pôrodu.

Odkedy vzniká nárok na tehotenské?

Nárok na tehotenské vzniká od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom a zaniká dňom skončenia tehotenstva.


Výška tehotenského

Výška tehotenského je 15 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Úhrnná výška tehotenského zo všetkých nemocenských poistení je najmenej 10 % denného vymeriavacieho základu podľa § 55 ods. 2.

V roku 2024 pri 30-dňovom mesiaci to predstavuje sumu 257,30 eur, pri 31 dńovom kalendárnom mesiaci 265,90 eur. Minimálna výška platí rovnako bez ohľadu na skutočnosť, či nárok na tehotenské vznikol z jedného poistenia alebo z viacerých poistení.

V roku 2024 je maximálne tehotenské, 398,80 eur pri 31 dňovom kalendárnom mesiaci, a 385,90 eur pri 30dňovom kalendárnom mesiaci.

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti potvrdzujú očakávaný deň pôrodu a skončenie tehotenstva na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou.

#TIP: Pozri si články v prémiovej časti pre TEHOTNÉ, klik sem


Aj vojačky a policajtky

V systéme sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov sa zavádza „tehotenské“ ako nový druh dávky nemocenského zabezpečenia pre policajtky a profesionálne vojačky vo výške 200 eur mesačne.

Nárok na výplatu tehotenského vzniká od začiatku mesiaca, v ktorom začal 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom a zaniká posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom skončilo tehotenstvo.


A čo mamičky na rodičovskej dovolenke? Majú nárok na tehotenské?

Nárok na tehotenské vzniká aj v období prerušenia:
a) nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu,
b) povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

#TIP: Skončil mi pracovný pomer počas RD (ochranná lehota a materská)SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

9 komentárov on Tehotenské dávky 2024: kto má nárok a aké sú podmienky?

 1. Dobrý deň, tehotenské priznajú najskôr od 1.4.2021, za obdobie pred aprílom sa nebude spätne vyplácať.

 2. Dobrý deň,ja mám termín pôrodu 3.4.2021,čiže mňa sa asi tento príspevok už nebude týkať,ale zaujíma ma,či tento príspevok pre tehotné nahrádza tzv.kočíkové 829 eur?
  Ďakujem

 3. Dobry den,
  Chcel by som sa spytat ohladne ppsledneho odstavca „A ČO ŽENY, KTORÉ SÚ TEHOTNÉ UŽ TERAZ?“
  Termín porodu mame april/maj. Podľa návrhu zákona: „Ak začiatok 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom nastal pred 1. aprílom 2021, podmienky nároku na tehotenské sa posudzujú a jeho suma sa určuje k 1. aprílu 2021.“
  Je mozne, ze by socialna poistovma schvalila Tehotenske aj spatne za obdobie od 27.tyzdna pred porodom a ho vyplatila?
  Pripadne ako sa da tento odsek vysvetlit a pochopit jednoducho?

 4. Dobrý deň, momentálne je účinnosť posunutá až na 1.4.2021. Tehotenské bude priznávané od tohto dátumu. Záleží aj od finálneho schválenia v parlamente.

 5. Dobry den,

  Prosim Vas o odpoved.

  Som tehotna od juna, v marci mam termin. Ak sa tehotensky prispevok v SR schvali, budem mat narok nan aj ja? Materska mi zacina koncom januara 2021.Vyplati sa spatne od mojho 4.mesiaca tehotenstva?
  Dakujem.

 6. Príspevok ešte schválený vôbec nie je. Preto nemožno s istotou povedať kto bude mať nárok alebo nie. Prebieha legislatívny proces, veľa vecí sa ešte môže pomeniť.

 7. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či aj ja budem mat nárok, alebo nie na tehotenský príspevok, ktorý je schválený od 1.1.2021,keďže som tehotná,momentale 6tt,ale som na rodičovskom príspevku so synom od roku 2018.Ďakujem za odpoveď. Monika Bartošova

Comments are closed.