Na čo má nárok jednorodič? Peniaze – dávky. Ako je to v zamestnaní. Spísala som základný prehľad pre jednorodičov.

Ak rodič ostane sám s dieťaťom alebo deťmi, tak je to naozaj neľahká situácia. A vtedy mu prebleske hlavou, že má niečo nárok, čo by mu t v tejto situácii pomohlo. Či už od štátu alebo v zamestnaní. Spísala som pre jednorodičov základný prehľad.

Úvodom zdôrazním, že aktuálne NEEXISTUJE legálna definícia pojmu jednorodič, samoživiteľ. Momentálne sa pracuje na zmenách – viete si ich prečítať v tomto článku.

Poznáme zákonnú definíciu osamelá poistenkyňa a osamelý zamestnanec.

Článok budem priebežne dopĺňať.


Peniaze

Dlhšie poberanie materskej

Ak poberáte materské zo Sociálnej poisťovne a spĺňate definíciu tzv. „osamelej poistenkyne“, máte nárok poberať materské o tri týždne dlhšie ako iné ženy. Podľa zákona o sociálnom poistení je osamelá poistenkyňa je taká žena, ktorá žije sama a

  • je slobodná, ovdovená, rozvedená alebo
  • osamelá z iných vážnych dôvodov

Ak splňate podmienky pre osamelú poistenkyňu, budete dostávať materské po dobu 37 týždňov od vzniku nároku na materské. To znamená o 3 týždne dlhšie ako poistenkyňa, ktorá nie je osamelá. Ak ste poberali materské menej ako 6 týždňov pred určeným termínom pôrodu /ale nie z dôvodu, že ste porodili skôr, ale napríklad z dôvodu, že ste sa rozhodli zotrvať v práci dlhšie/ tak budete poberať materské po dobu 31 týždňov odo dňa pôrodu.

Iný poistenec /môže ísť napríklad o otca dieťaťa, ktorého matka zomrela/ má nárok na 31 týždňov materského od jeho priznania, ak je osamelý.

Príplatok k prídavku na dieťa

Prečítajte si tento článok – KLIK SEM. Informujte sa na úrade práce, soc. vecí a rodiny.

Nárok môže vzniknúť napríklad rodičovi, ktorý je ovdovený, súčasne poberá invalidný dôchodok alebo príspevok na opatrovanie, nemá nárok na daňový bonus na dieťa, nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť.- Ide o príklad.

Hmotná núdza

V prípade posudzovania podmienok pre priznanie dávky v hmotnej núdzi a ostatných súvisiacich dávkach sa zohľadňuje status osamelého rodiča napríklad:

Možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou sa neskúma, ak ide o fyzickú osobu, ktorá je je osamelý rodič, ktorý sa osobne, celodenne a riadne stará o dieťa do jedného roka veku dieťaťa.

Náhradné výživné

Vypláca ho úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Viac informácií ako i tlačivá viete nájsť na tomto linku.

Je určené na situácie, kedy si druhý povinný rodič neplní svoju vyživovaciu povinnosť alebo napríklad rodič zomrel a dieťaťu nebol priznaný sirotský dôchodok.

Vyššia OČR?

Veľakrát dostávam otázku, či má osamelý rodič nejaké nároky alebo úľavy ohľadom OČR. Nie, nie je tam ani vyššia suma ošetrobvného určená pre samoživiteľov, i keď sa o tom uvažovalo počas pandémie.


TIP: Prečítajte si aj článok- Keď jeden z rodičov zomrie


Jednorodič v zamestnaní

Osamelá zamestnankyňa – kto to je?

Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena / § 40 Zákonníka práce/. Za osamelého zamestnanca sa považuje aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôvodov.

Tieto Zákonník práce nerešpektuje, preto sa bude osamelosť posudzovať individuálne. Môže ísť napríklad o prípad, kedy jeden z manželov trvale opustí spoločnú domácnosť, avšak právne manželstvo stále trvá.

V texte nižšie používam výraz osamelá zamestnankyňa, ale rovnako je uvedené aplikovateľné i na osamelého zamestnanca – muža.

Dlhšia materská dovolenka

Ostatné zamestnankyne majú nárok iba na 34 týždňov materskej dovolenky (pri jednom dieťati). Ak ste ale osamelá zamestnankyňa, máte nárok na dlhšiu materskú dovolenku, a to 37 týdňov. Rovnako ako v prípade materského, ak sa rozhodnete napríklad pracovať dlhšie a nenastúpiť na materskú dovolenku minimálne 6 týždňov pred termínom pôrodom, máte nárok na 31 týždňov materskej dovolenky, a to odo dňa pôrodu.

V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí osamelému mužovi odo dňa narodenia dieťaťa otcovská dovolenka v trvaní 31 týždňov.

Ďalšie práva v zamestnaní

Zákonník práce obsahuje osobitné ustanovenia, ktoré poskytujú právnu ochranu osamelým zamestnankyniam. Pozrieme sa na tieto ustanovenia bližšie.

Najprv však zdôrazním, že zamestnávateľa je potrebné vždy upozorniť, že ste

  • . osamelou zamestnankyňou starajúcou sa o dieťa do 3 rokov
  • . osamelou zamestnankyňou starajúcou sa o dieťa do 15 rokov
  • . prípadne iba osamelou zamestnankyňou.


Môže sa stať, že si zamestnávateľ Vašu pracovnú zložku nepozrie alebo si určité okolnosti neuvedomí. Ak urobí nejaký krok voči Vám a Vy viete, že máte právnu ochranu podľa Zákonníka práce (uvedenú vyššie), upozornite ho na túto skutočnosť písomne. Ak to nerešpektuje, môžete sa obrátiť napríklad na príslušný inšpektorát práce.

Zákaz výpovede
Ak ste osamelá zamestnankyňa a staráte sa o dieťa mladšie ako tri ste v ochrannej dobe, počas ktorej Vám zamestnávateľ nesmie dať výpoveď. Výnimkou je výpoveď, ak sa zamestnávateľ premiestňuje a Vy nesúhlasíte so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce.

Zákaz okamžitého skončenia pracovného pomeru
Ak ste osamelá zamestnankyňa a staráte sa o dieťa mladšie ako tri roky – Zamestnávateľ Vám nemôže dať okamžité skončenie pracovného pomeru. Iba v prípade, že by ste boli právoplatne odsúdená pre úmyselný trestný čin alebo porušila závažne pracovnú disciplínu, vtedy Vám môže dať výpoveď.

Nerovnomerne rozvhnutý pracovný čas
Ak ste osamelá zamestnankyňa a ak sa trvale staráte o dieťa mladšie ako 15 rokov – Zamestnávateľ Vám môže rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne iba po dohode s Vami.

Práca nadčas
Ak ste osamelá žena a trvale sa staráte o dieťa mladšie ako 15 rokov Prácu nadčas budete vykonávať na pokyn zamestnávateľa IBA, keď súhlasíte. Nie proti Vašej vôli.

Pracovná pohotovosť
Ak ste osamelá žena a trvale sa staráte o dieťa mladšie ako 15 rokov I pracovnú pohotovosť Vám môže zamestnávateľ nariadiť iba s Vašim súhlasom.

Benefity u zamestnávateľa, ak ste osamelá matka
Ak ste zamestnaná, zistíte si, či Váš zamestnávateľ neposkytuje určité benefity pre mamičky, ktoré sú osamelé. Napríklad viac dní dovolenky počas roka, prípadne špeciálny príspevok na dovolenku, príspevok pri narodení dieťaťa atď. Treba sa pýtať.


Moji praktickí esprievodcovia pre rôzne životné situácie rodičov, napríklad:


Ešte dávam do pozornosti

Ak máte ťažkú životnú situáciu – nie každý vie, že existujú tzv. Poradne komplexnej pomoci. Viac informácií o nich nájdete na tomto linku.