Plánujete si žiadať o tehotenské pri ďalšom dieťati. Z čoho sa Vám vypočíta?.. Článok s vysvetlením a niekoľkými situáciami.

Tento článok je súčasťou Právne pre rodiča PRÉMIUM (9eur/mes.) KLIK SEM.

Tento článok je súčasťou esprievodcu Ďalšie dieťa (materské, príspevky, postupy), KLIK SEM.


Som dlhoročne zamestnaná. Teraz som na RD. Nárok na tehotenské mi vznikne v roku 2024, v máji. Z čoho sa mi vypočíta? 1. príklad

Výška tehotenského je 15 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorý sa používa na určenie výšky nemocenskej dávky.

Dana je zamestnaná v spoločnosti ABC s.r.o. od 2018, z tohto pracovného pomeru aj išla na prvú materskú. Potom plynule prešla na rodičovskú dovolenku. Dana bola celý rok 2023 na rodičovskej dovolenke. Pokračuje v nej. Otehotnie. 27.týždeň pred určeným termínom pôrodu (kedy jej vzniká nárok na tehotenské) je v júni 2024. .Z čoho a ako sa jej vypočíta tehotenské?Som dlhoročne zamestnaná. Teraz som na RD. Nárok na tehotenské mi vznikne v roku 2024, v máji. Z čoho sa mi vypočíta? 2. príklad

Dana je zamestnaná v spoločnosti ABC s.r.o. od 2018, z tohto pracovného pomeru aj išla na prvú materskú. Potom si vyčerpala nazbieranú dovolenku a z nej plynule prešla na rodičovskú dovolenku. Pokračuje v nej. Otehotnie. 27.týždeň pred určeným termínom pôrodu (kedy jej vzniká nárok na tehotenské) je v júni 2024. .Z čoho a ako sa jej vypočíta tehotenské?


Moji praktickí esprievodcovia pre rodičov, komplexne na jednom mieste, rôzne životné situácie


Zamestnanie mi skončilo počas RD. Nárok na tehotenské mi vznikne v roku 2024, v máji. Z čoho sa mi vypočíta?

Danin dlhoročý zamestnávateľ (od r. 2019) počas jej RD skrachoval a doručil jej výpoveď. Dana sa teraz pýta, z čoho sa jej vypočíta tehotenské, na ktoré bude mať nárok až po takomto skončení pracovného pomeru a či bude mať vôbec nárok?

Vysvetlenie a postup:

Príklad 1:

Príklad 2:

#TIP: https://www.pravneprerodica.sk/dobrovolne-poistenie-ako-ho-platit/

OTÁZKA: Som dlhoročná zamestnankyňa v jednom zamestnaní. V roku 2022 som bola na RD, tento rok pokračujem v RD, nárok na tehotenské mi vzniká 15.12.2023. Od 1.7.2023 pracujem aj na dohodu s nemocenským poistením. Koľko tlačív na tehotenské si mám podať?

ODPOVEĎ: (pre zobrazenie odpovede musíte byť prihlásený v prémium obsahu/esprievodcovi)


OTÁZKA: Som dlhoročná zamestnankyňa v jednom zamestnaní. V roku 2022 som bola na RD, tento rok v júni som sa do pôvodnej práce vrátila. Nárok na tehotenské mi vzniká 25.11.2023. Od 1.7.2022 som pracovala aj na dohodu s nemocenským poistením, už mi ale skončila 31.12.2022. Koľko tlačív na tehotenské si mám podať?


Predĺžená rodičovská dovolenka. Nárok na tehotenské mi vznikne v roku 2024, v máji. Z čoho sa mi vypočíta? PRÍKLAD

Dana je zamestnaná v spoločnosti ABC s.r.o. od 2018, z tohto pracovného pomeru aj išla na prvú materskú. Potom z nej plynule prešla na rodičovskú dovolenku od 1.1.2023 je na rodičovskej dovolenke – predĺženej – zo zdrav. dôvodov jej syna. Otehotnie. 27.týždeň pred určeným termínom pôrodu (kedy jej vzniká nárok na tehotenské) je v máji 2024. Z čoho a ako sa jej vypočíta tehotenské?

Vysvetlenie: