Ako máte postupovať, ak si živnosť chcete založiť? Koľko to stojí? Aké kroky urobiť voči daňovému úradu a a Sociálnej poisťovni? Spísala som praktický postup a kroky.
Tento článok je súčasťou Právne pre rodiča PRÉMIUM. Pre viac info a objednanie KLIK SEM.
Tento článok je aj súčasťou esprievodcu Zarábam popri MD/RD/RP. Pre viac info a objednanie KLIK SEM.
Ako si mám založiť živnosť? Ktorú vlastne chcem?
Živnosti delíme na remeselné, voľné a viazané. V mnohých prípadoch ľudia volia voľné živnosti, ich zoznam nájdete TU. Je to iba odporúčané pomenovanie, môžete po konzultácii s okresným úradom, odbor živnostenského podnikania, použiť aj iné označenie.
Koľko živností? Už keď raz do toho idete, väčšinou si ľudia zvolia niekoľko živností, málokto si dáva len jednu. Samozrejme, vždy sa dá do budúcna živnosť doplniť. Ak si zakladáte živnosť elektronicky, máte to zadarmo, vtedy si ľudia naozaj dajú aj 10 – 15 živností. Môžete sa inšpirovať inými, niekým koho poznáte. Nájdete si ho na http://www.zrsr.sk a pozriete, aké živnosti má zapísané on/ona.
Ako ušetrím pri zakladaní?
Voľná živnosť, ak si ju zakladáte elektronicky je bez poplatku. Preto si ich viete dať aj 10 alebo 15. Je to zadarmo. Remeselné a viazané živnosti sú za polovičnú sumu. Viac info na tomto linku.
Živnosti si viete samozrejme založiť aj osobnou návštevou, rieši sa to na okresnom úrade, odbor živnostenského podnikania. V tomto prípade budete mať poplatky nasledovné, klik sem.
Kde všade to mám ohlásiť?
- že DÚ Vás registruje z úradnej moci pre daň z príjmov fyzickej osoby (dňom právoplatnosti tohto rozhodnutia) a pridelí Vám daňové identifikačné číslo DIČ, ktoré budete písať na Vami vystavené faktúry A
- aké základné číslo účtu Vámm bolo pridelené pre platenie daní