Od 30.12.2018 už štát neplatí zdravotné poistenie za mamu ako poistenca štátu, keď sa stará o to isté dieťa, na ktoré berie otec materské. Aké možnosti má mama?

 

Ako to bolo doteraz?

Doteraz ak otec poberal materské na dieťa, mohla byť mama nahlásená ako poistenec štátu z dôvodu starostlivosti o toto isté dieťa. (Ide o osobnú a celodennú starostlivosť o dieťa do 6 rokov veku, dieťa max 4 hodiny denne v škôlke).

Zmeny zdravotné poistenie mamičiek – od 30.12.2018

Ak otec berie materské na dieťa, mama nemôže byť poistenec štátu z dôvodu starostlivosti o toto isté dieťa.

Mama má tieto možnosti:
.
1. samoplatiteľ: 66,78 eur mesačne, od 1.1.2020 vo výške 70,91 eur.
.
2. vedená na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.
.
3. mama sa vracia do zamestnania, k zárobkovej činnosti
.
4. mama má ešte iné dieťa do 6 rokov, s ktorým je doma alebo chodí do škôlky na max 4 hodiny denne a tak sa prihlási ako poistenec štátu z dôvodu starostlivosti o toto dieťa.

Ako má mamička postupovať?

Treba zájsť na pobočku zdravotnej poisťovne. Buď sa

  • prihlásiť sa ako samoplatiteľ, ak Vás to „postihlo“ alebo
  • prihlásite (ak doteraz nie ste) ako poistenec štátu z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o to druhé dieťa (viď text vyššie)

Milí rodičia, ušetrite čas, strávte ho radšej s deťmi a nie na internete/úradoch. Pripravila som pre Vás tieto ebooky s rôznymi životnými situáciami. Všetko zhrnuté na jednom mieste.

[wp1s id=“3107″]

Koľko budú mamičky samoplatiteľky platiť?

Za tie dva dni v decembri 2018 zaplatíte 4,11 eur. To sa platí v podstate už teraz. Potom každomesačne 66,78 eur. Platí sa vždy mesiac pozadu. Takže za január zaplatíte začiatkom februára atď.

Záver: Novela,ktorá túto zmenu zaviedla bola očakávateľná, aj tak si myslím, že pre mnohých nepríjemná. Predovšetkým pre mamy, ktoré majú iba jedno dieťa, otec na neho berie materské a mamy zostávajú doma na rodičovskej dovolenke (sú zamestnané). Práve tie si budú musieť platiť tých cca 67 eur mesačne samy.

SLEDUJTE PRÁVNE PRE RODIČA I NA FACEBOOKU A INSTAGRAME (@PRAVNE_PRE_RODICA.SK). A DOZVIETE SA UŽITOČNÉ, PRAKTICKÉ A AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE RODIČOV

1 Comment on ZDRAVOTNÉ POISTENIE MATKY, keď je OTEC na MATERSKEJ. Pozor zmena!!

Comments are closed.