Ste na rodičovskej dovolenke a poberáte rodičovský príspevok. Máte zdravotné problémy a uvažujete o PNke. Je možné byť na PNke počas rodičovskej dovolenky? ..odpovedám v článku.

Tento článok je súčasťou prémiového obsahu. Pre PLNÝ prístup k článku si môžete objednať Právne pre rodiča PRÉMIUM (9eur/mes.)


Ste na rodičovskej dovolenke a budete pravdepodobne PN

Bez toho, aby ste ukončili rodičovskú dovolenku (voľno z práce, ktoré máte kvôli starostlivosti o dieťa), nebudete mať nárok na nemocenské počas PNky. Počas rodičovskej dovolenky totiž máte prerušenie povinné nemocenské poistenie zamestnanca. A ak počas tohto prerušenia poistenia ostanete PN, nemocenské nedostanete, pretože nemáte aktívne nemocenské poistenie. Pretože je potrebné oznámiť ukončiť RD, obnoviť si nemocenské poistenie zamestnanca. Zamestnávateľ urobí príslušné oznámenia v Socpoist.


Predčasné ukončenie rodičovskej dovolenky


Druhý možný postup.

V tomto prípade Vám nemocenské bude vyplácať ROVNO už Sociálna poisťovňa. Zamestnávateľ Vám nebude dávať náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca. V tomto prípade zamestnávateľ „ušetrí“. To je rozdiel medzi prvým a druhým postupom.Rodičovský príspevok