Od 1.4.2020 Sociálna poisťovňa už neoznamuje rodičovi vznik a zánik dôchodkového poistenia. Teda, keď je poistencom štátu, čo znamená, že štát za rodiča platí poistné na účely dôchodku. Ako si teda skontrolovať, či máte všetko správne nahlásené?


Ak si chcete skontrolovať ako máte platené rôzne poistné do Sociálnej poisťovne, a to dokonca niekoľko rokov dozadu, urobte nasledovné:

Navštívte pobočku Sociálnej poisťovne. Uzatvoríte osobitnú dohodu. Predložíte svoj občiansky preukaz a dostanete prístupové údaje k svojmu účtu poistenca.

Aktual. Koncom marca 2022 grid karty končia, viac info jdete na tomto linku.

Z pohodlia domova alebo kancelárie si dokážete na webstránke socpoist.sk pozrieť prehľad plateného poistného za obodbie dozadu.

Obvykle sa cca v apríli/máji aktualizujú údaje. Rok 2021 tak nájdete „nahodený“ v apríli 2022.

#TIP: Prečítajte si aj článok: Dôchodkové poistenie rodičov – klik sem.


Nespoliehajte sa na to, čo Vám je povedané. Skontrolujte si to odvody. Keď pôjdete na dôchodok, oceníte to….


V niektorých prípadoch za rodiča platí poistné na dôchodkové poistenie štát. Donedávna Sociálna poisťovňa oznamovala takýmto rodičom vznik a zánik dôchodkového poistenia. Nakoľko ich v určitých prípadoch sama automaticky prihlasovala a odhlasovala.

Avšak nakoľko s písomnými oznámeniami bola spojená veľká administratíva, momentálne Sociálna poisťovňa ponúka možnosť skontrolovať si obdobie svojho dôchodkového poistena pre rodičov takýmto spôsobom.

Navštívite pobočku SP, podpíšete dohodu …postup je rovnaký ako uvádzam vyššie.

Ak už svoj individuálny účet poistenca máte, môžete si pozrieť svoje obdobie poistenia ako poistenca štátu, priamo tam.

Nie je potrebné si zakladať ďalší účet.